in ,

Kedi Dilinin Mükemmel Özellikleri

Kedi dostlarımızın dilleri oldukça ilginç bir yapıya sahiptir. Bu mükemmel dilin özelliklerine oldukça şaşıracaksınız.

Kedi dilinin en önemli özelliği antiseptik özelliği olmasıdır. Aslında bu özellik dilin yapısında değil tükürükte bulunur. Ancak dilin tarak yapısında olmasından dolayı, kedi kendini yaladığında bu antiseptik tükürük sayesinde vücudunu bir nevi dezenfekte etmiş oluyor. Kedi dostlarımızın bu mükemmel özelliğini kullanabilmeleri için günlük su ihtiyacını alaları gerekir.

kedi-dili-1

Eğer bir kedi tarafından yalandıysanız çok iyi bilirsiniz ki kedi dili üzeri pütürlü bir yapıya sahiptir. Bunun nedeni dil üzerinde küçük ve fazla sayıda bulunan filiform papillalardan oluşmasıdır. Oluşumlarının temel maddesi tırnaklarımızı oluşturan madde ile aynı olan keratindir. Bu papillalar boğaza kadar devam etmekte ve kedilerin hem mamayı almalarını hem de onları yutmalarını kolaylaştırmaktadır.

kedi-dili-2

Kediler kendilerini yalarken dilleri sayesinde hem tarama hem de ölü tüyleri tıraşlama işlemi gerçekleştirmiş oluyor. Topladıkları bu ölü tüyleri yuttukları için ilerde mide sorunu ile karşılaşabilirler bu yüzden özellikle uzun tüylü bir kediniz varsa her gün taramalısınız.

kedi-dili-3

Kediler dilleriyle tat almakla kalmaz aynı zamanda dili sayesinde mamayı almasına ve suyu içmesine yardımcı olur.

kedi-dili-4

Kediler, dilleri sayesinde mamaların soğuk mu yoksa sıcak mı olduğunu da anlarlar.

kedi-dili-5

Kedi dilinin önemli özelliklerinden biride vücut ısısını korumasıdır. Kediler kendilerini yalayarak vücut nemini dengede tutar.

kedi-dili-6

Dişi kediler in yavrusu ile kurduğu bağın en önemli kısmı onları yalamasıdır. Kediler bizlerle de aynı şekilde yalayarak bir iletişim koyabilirler. Eğer sizi yalayan bir kediniz varsa çok şanslısınız. Çünkü sizi çok seviyor 🙂

kedi-dili-7

kedi-dili-8

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + fifteen =

Loading…

Yorumlar

Yoğurtçu Parkı’ndaki Kedi Evleri Kundaklandı!

Hayvanlar Neden Kış Uykusuna Yatar?