in ,

Kediler Neden Mırıldar?

Çoğu kişi kedilerin mırıldamasının mutluluktan kaynaklandığını düşünür oysaki mutluluk kedilerin mırıldanmasının sadece bir nedenidir, bu davranışın altında başka birçok neden yatabilir.

Mırıldayan bir kedinin insanlara çağrıştırdığı ilk şey mutluluktur, bunun yanlış olduğunu söyleyemeyiz zira evet, kediler mutlu olduklarında mırıldanırlar ancak kedilerin mırıldamasının altında yatan neden her zaman mutluluk olmayabilir çünkü kedi dostlarımız başka birçok durumda da mırıldarlar. Kedilerin sadece mutluluk nedeni ile mırıldadığını düşünmek bazen ortadaki ciddi sorunları görmemize engel olabilir, dolayısıyla kediler neden mırıldar sorusunun yanıtlarını bilmek aslında her kedi insanının görevidir diyebiliriz, çünkü kimi zaman mırıldama sorunlara işaret eder. Kediler neden mırıldanır diye merak ediyorsanız yazımız merakınızı tam anlamıyla giderecek.

Mutluluk

Kedilerin ses tellerinin titreşmesi ile çıkan mırıldanma sesinin en çok bilinen nedeni yazımızın başında da belirttiğimiz gibi mutluluktur. Kediler mutlu olduklarında, kendilerini rahat ve huzurlu hissettiklerinde mırıldarlar.


Hastayken

Mırıldanmanın kediler üzerinde sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi vardır, ayrıca yapılan araştırmalar kedilerin mırıldanarak ağrı ve acı hissini azalttığını da göstermiştir ki bu etki sadece kendi üzerlerinde değil insanlar üzerinde de geçerlidir. Kediler hasta olduklarında, ağrı ve acı duyduklarında mırıldanarak hem kendilerini teskin ederler hem de ağrı ve acı hissini azaltmaya çalışırlar. Eğer kediniz halsiz, iştahsızsa, sürekli yatıyor ve tek düze şekilde mırıldıyorsa bunlar hasta olduğunu gösterir.

Doğum sırasında

İşte kedilerin mırıldadığı en büyülü an, doğum. Doğum esnasında kediler yine rahatlamak ve acıyı daha az hissetmek için mırıldanırlar.

Yavruları ile iletişim kurarken

Kedilerde mırıldama anne kedilerin yavruları ile iletişim kurma yollarından da biridir. Anneler mırıldanarak yavrularını rahatlatır ve onlara güven telkin ederler.

Ölürken

İşte kediler neden mırıldar sorusunun en üzücü yanıtı, kedi dostlarımızın ölüme yakınken, ölürken de mırıldadığı bilinen bir gerçektir ve bunun altında yatan neden de yine kendilerini sakinleştirmeye çalışmalarıdır.

Yazımızı bitirirken, kediniz tekdüze şekilde sürekli mırıldıyor, rutin dışı davranışlar sergiliyorsa ve herhangi bir hastalık belirtisi gösteriyorsa bu mırıldamanın mutluluk nedeni ile olduğunu düşünüp onu veterinere götürmemenizin çok büyük bir hata olacağının altını çizelim.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten + twelve =

Loading…

Yorumlar

Eve Gitmemek için Ölü Taklidi Yapan İnatçı Köpek

Servetim, Yanında Huzur Bulduklarımda Saklı