in ,

Kedilerin Zehirlenmesinin Sebepleri Nelerdir?

Kedi gibi evcil hayvanların zehirlenmesi genellikle dikkatsizlik sonucunda olmaktadır. Dikkatsizlik büyük bir etken olmasına rağmen kedi dostlarımızın zehirlenmesi için çok fazla sebep bulunmaktadır.

kedi-zehirlenme-1

Evlerde temizlik yaparken kullanmış olduğumuz kimyasal içerikli sıvı temizleyiciler farelerin, böceklerin ve bunlara benzer türden olan haşerelerin ilaçlanmasında kullanılan zehirler, bozulmuş gıdalar ve bekletilen çöpler kedi zehirlenmesine neden olmaktadır. Yaz aylarında ormanlık alanlarda, otlu ve çalılık olan arazilerde kedilerin yediği bitkiler ya da kediyi yılan sokması, zehirlenerek ölmüş bir farenin kediler tarafından yenmesi, kedi ve köpeklere bilerek zehirli et ya da gıda maddesi verilmesi de kedi zehirlenmelerine neden olur.

kedi-zehirlenme-4

Zehirlenmenin ilk olarak tanımlanması gerekir. Tanımlanabilmesi  şu koşullara göre belirlenir:

Zehrin kedi tarafından yenildiğinin görülmesi, zehrin kanıtlanmış olması, belirgin bir şekilde kedi zehirlenmesiyle ilgili klinik semptomlar belirlenmeli, kedinin yediği yiyecekler ve yiyecek yediği kaplarındaki artıklar toksikolojik muayeneye gönderilmesi gerekir.

Kedi zehirlenmesi muhtemel kaynakları şöyledir: Kedinin zehirlendiği alanda bulunan bitkiler, doktor reçetesiyle verilen yanlış ilaçların kediye kullandırılması, bu ilaçlar kediler için yazılmış olabilir fakat kediye yanlış miktarda verilmiş de olabilir ya da evdeki başka birine ait olan ilaçlar kazara kedi tarafından yenebilir, kedinin temizlik sıvıları içmesi, antifriz içmesi, sıçan yada fare yemi yemesi, karınca yemi ve diğer haşere ilaçlarından yemesi, bitki ilaçları, kurşun bazlı boya ve kurutulmuş çiçek karışımı içeren ev kimyasallarından yemesidir.

kedi-zehirlenme-5

Ayrıca aketaminopen ilaçlar, aspirin yada ibrofen ilaçlar, parasetamol benzeri reçetesiz ilaçlar yemesi ve özellikle de aspirine karşı aşırı duyarlılık göstermektedirler, pire tozları yemleri, spreyler, şampuanlar ve antiparaziter solüsyonlar gibi kimyasallara maruz kalması, karbon monoksit gibi solunan ürünlere maruz kalması, çikolata ve küflenmiş peyniri içeren ev yiyeceklerinden yemesi gibidir.

kedi-zehirlenmesi-6

Kedi Zehirlenmesinde İlk Yardım

Kedi zehirlenmesinde zehirlenen kedinin mukoza zar rengini kontrol edilmelidir. Kimi zehirler renkte belirli değişikliklere yol açar. Örnek olarak, kediler de akataminopen zehirlenmesi kahverengi mukoza zarı rengi oluşturur ve parlak kırmızı mukoza zarı renginin oluşması da karbon monoksit zehirlenmelerinde belirir. Kılcal geri doldurma zamanını kontrol etmelisiniz. Kedinin zihinsel durumunu kontrol edilmeli, kedide felçlik belirtisi, artmış heyecan belirtisi, düzensizlik, depresyon belirtisi ya da komanın olup olmadığına bakılmalıdır. Veteriner hekim veya veteriner acil durum kliniğini aranmalıdır. Zehirlenme durumlarında kedinin kilosu, yaşı, beslenme şeklini,  en son ne yediğini hazır olarak bulundurulması veterinere yardımcı olacaktır. Zehirlenen kediye veterinere danışmadan kesinlikle reçetesiz ilaç verilmemelidir. İnsanlara özel kullanım sağlanan reçetesiz ilaçlar hayvanlar için zehirleyici olacaktır ve kullanımı önerilmez.

Kaynak: zehirlenme.org

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × four =

Loading…

Yorumlar

Kapitalist Sistemde Bir Kozmetik Firması Hayvan Deneylerine Savaş Açtı

Suriye’de Savaşın Ortasında Kalan Hayvanat Bahçesindeki Hayvanlar Türkiye’ye Getirildi