Mama Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedi ve köpek evlat edinenlerin en büyük sorunu mama seçimidir.  Kedi ve köpeklerin besin ihtiyaçları türlerine, yaşlarına, günlük etkinlik düzeylerine, yaşadıkları çevre koşullarına, büyüme-hamilelik ve emzirme dönemleri gibi fizyolojik durumlarına göre farklılıklar gösterdiği bilinmekte. Bu konuda en basit çözüm; kedi ve köpekleriniz için mama seçerken onların ihtiyacına uygun mamayı seçmek.
mama-nelere-dikkat-edilmeli-5

 

Peki onlar için uygun mamayı seçmek için nelere dikkat etmeliyiz?

İhtiyaç duyacağı tüm besin maddelerini içeren mamalar

mama-nelere-dikkat-edilmeli-4

İlk olarak satın alacağınız mamanın evcil hayvanınızın ihtiyaç duyacağı tüm besin maddelerini içermesine dikkat etmelisiniz. Bunlar proteinler (esansiyel amino-asitler ve nitrojen), esansiyel yağ asitleri, mineraller, vitaminler ve benzerleri olarak sayılabilir.

Dengeli kompozisyonları içeren mamalar

mama-nelere-dikkat-edilmeli-8

Besin maddelerini uygun oranlarda ve dengeli kompozisyonlarda içeren mamaları tercih etmeniz oldukça önemli.

Sindirim oranı yüksek mamalar

mama-kedi-

Mamaların içerdiği besinlerin kolay sindirilebilmesi hem sindirim sistemindeki stresi azaltır. Hem de satın aldığınız ürünün fiyat performansını gösterir. Sindirim oranı düşük mamaların tüketim oranları daha yüksek olduğu için fiyatları ucuz bile olsa ekonomik olmuyor.

Enerji düzeyi uygun mamalar

BF6N2J Tierfreundschaft : Hauskatze und Mischlingshund - fressend

Alacağınız mamanın metabolize olabilir enerji düzeyi uygun seviyede olmalı ve evcil hayvanınızın ihtiyacından düşük olmamalı. Bu da sindirim sistemi üzerindeki baskıyı azaltmak ve mamanın fiyat performansını belirlemek açısından çok önemli.

Mama paketlerinde önerilen tüketim oranları ortalama ve optimal değerler

mama-nelere-dikkat-edilmeli-6

Bu önerilen miktarları uygulamadan önce kedi ve köpeğinize uygun bireysel tüketim miktarını veteriner hekiminizin önerileri doğrultusunda tekrar değerlendirmeli ve belirlemelisiniz. Böyle yapmanız kedi ve köpeğinizin yetersiz ya da fazla beslenme sonucu yaşayacağı beslenme hastalıklarının önlenmesi açısından çok önemli.

Üretim standart unsurlarına uygun mamalar

mama-nelere-dikkat-edilmeli-7

Uygun marka seçerken diğer hayvan sahiplerinin, profesyonel yetiştiricilerin ve özellikle veteriner hekimlerin bu ürünlerle ilgili tecrübelerini dikkate almak yine oldukça yararlı. Bunun yanı sıra kedi ve köpek mamalarının üretim standartlarını belirleyen kuruluşların (AAFCO Association of American Feeding Control Officials gibi) ve beslenme denemeleriyle ilgili paketteki standart unsurlarını da dikkate almak doğru ürün seçmek açısından faydalı olur.

Kaynak: Hürriyet/Pako’nun Sayfası

Yorumlar