3 Hayvan Türü ‘Kritik Olarak Tehlike Altında’

3 Hayvan Türü ‘Kritik Olarak Tehlike Altında’

Kırmızı Liste’ye alınan ve nesli tükenmekte olan hayvanlar Borneo orangutanı, balina köpek balıkları ve çekiç başlı köpek balıkları olarak belirlendi.

one-cıkan-Bornean_Orangutan 3 Hayvan Türü ‘Kritik Olarak Tehlike Altında’

Dünya Doğa ve Doğal kaynakları Koruma Birliği (IUCN) yayınladığı Kırmızı Liste’yle Borneo orangutanı, balina köpekbalığı ve çekiç başlı köpekbalığının neslinin tükenmekte olduğunu açıkladı.

Yayınlanan listeye göre dünyanın en büyük balık türü olan çekiç başlı köpek balıkları ve balina köpekbalıkları da Borneo orangutanıyla aynı kaderi paylaşıyor.

balina-köpekbalıgı 3 Hayvan Türü ‘Kritik Olarak Tehlike Altında’

50 Yıl Sonra Tükenmiş Olacaklar

IUCN tarafından yayınlanan son ”Kırmızı Liste”de özellikle Borneo orangutanından ‘‘kritik bir biçimde tehlikede olan bir tür” olarak bahsediliyor.

1973’te Borneo orangutanlarının nüfusu 288 bin 500 iken bu rakam günümüzde 100 bine kadar gerilemiş durumda. IUCN‘ye göre bu hayvanların doğal yaşam koşulları korunmaz ve avlanmalarının önüne geçilmezse nesilleri 50 yıl sonra tükenmiş olacak.

cekic-baslı-köpekbalıgı 3 Hayvan Türü ‘Kritik Olarak Tehlike Altında’

En Büyük Balık Yok Oluyor

Çekiç başlı köpek balıklarıyla balina köpek balıkları da kontrolsüz avlanma nedeniyle “Tehlike altında olan türler” listesinde üst sıralarda yer alıyor. Boyu 12 metre 65 santime varabilen dünyanın en büyük balıkları olan balina köpekbalıkları, eti ve bazı Asya ülkelerinde sabun yapımı için avlanıyor.

Hindistan, Tayvan ve Filipinler gibi bazı ülkeler bu türü korumak üzere avlanmalarına sınırlamalar getirirken Çin,Umman ve uluslararası sularda bu hayvan dostlarımız hala avlanıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

3 Hayvan Türü ‘Kritik Olarak Tehlike Altında’

Düğüne Gelen Davetlilerden Çiçek Yerine Köpek Maması İstediler

3 Hayvan Türü ‘Kritik Olarak Tehlike Altında’

Euro 2016 Finalinde Kelebek Etkisi!