4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Umudumuzu Kaybetmiyoruz

4 Ekim Hayvanları Koruma gününü kutlayacak az nedeni olan bir ülkeyiz. Ancak her şeye rağmen umudumuzu yitirmiyoruz.

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Umudumuzu Kaybetmiyoruz

Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu tarafından 1931 yılında 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü ilan edildi. Hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmaları ve hayvanların daha iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak için kurulan koruma dernekleri tarafından oluşturulan bu gün aracılığıyla her gün hayvanlara karşı duyarlılığın arttırılması amaçlanmakta.

Biz hayvanları koruma yasası çıkarılmasını ve tüm canlılara uygulanan cinayet, şiddet ve istismar olaylarına karşı cezai yaptırımların arttırılmasını istiyoruz. Hayvanlara karşı uygulanan suçların yasalarda mal kapsamından çıkarılmasını ve kabahatler kanununda değil ceza kanununda yer almasını istiyoruz. Medya dilinde hayvanlara karşı ötekileştirmenin ve hedef gösterilme eğiliminin sona ermesini istiyoruz. Her şeyden önce onların birer CAN olduğu gerçeğinin kabullenilmesini istiyoruz.

Asla umudumuzu kaybetmiyoruz. Hayvanların sokaklarda güvenle dolaşabildiği, çocukların hayvanlarla etkileşim içinde sevgiyle büyütüldüğü ve tüm canlıların yaşam hakkına saygı duyulduğu bir dünya hayal ediyoruz. Hiçbir hayalin birden bire gerçeğe dönüşmediğini biliyoruz ve adım adım, tüm çabamızla ilerliyoruz.

Çünkü var olan tüm eksikliklere rağmen bu yıl;

 • Beykoz’da bir kuyuda 13 gün boyunca mahsur kalan Kuyu köpek milyonlarca yüreği bir araya getirdi. Kuyu köpeğin kurtuluşu gencinden yaşlısına herkesi sevince boğdu ve kaybedilen insanlığa karşı umut oldu.

“Kuyu” Köpek Kurtarıldı

 • Beylerbeyi’nde yaşadığı siteden koparılarak bilinmeze götürülen 17 yaşındaki köpek Çıtır, önce semt halkının sonra tüm toplumun desteğiyle sokaktaki canların sahipsiz olmadığını tüm Türkiye’ye duyurdu.

Çıtır’ın Ölümüyle İlgili Yaşanan Sürecin Aydınlatılması için Hayvan Aktivistleri İmza Kampanyası Başlattı

 • İzmir’de kaldırımda yatarken tekme atılarak şiddete uğrayan köpek Mia için ilçe halkı sessiz kalmadı. İzmir halkı kendi semtinin köpeği Mia’ya sahip çıktı ve onun için yürüdü.

Aliağalılar Mia Köpek için Yürüdü

 • Kocaeli’de yolda yaralı köpek gören otobüs şoförü, otobüsü durdurarak yaralı köpeği içeri aldı. Veteriner gelene kadar seferine devam etmedi. Otobüs şoförü vicdanın ölmediğini herkese kanıtladı.

Çarptığı Yaralı Köpeği Otobüse Alan ve Veteriner Gelene Kadar Hareket Etmeyen Koca Yürekli Otobüs Şoförü

 • İstanbul’da vapur hatlarına kafessiz ve ağızlıksız hayvan bindirilmemesi yönetmeliği hayvanseverlerin tepkisi üzerine değiştirildi. Kafes şartı kaldırıldı ve hayvan sahiplerinin dostlarıyla birlikte yolculuk edebilmesinin önü açıldı.

İstanbul Şehir Hatları Geri Adım Attı: Vapurlarda Hayvanlara Kafes Şartı Kaldırıldı

 • İstanbul’da yaşanan şiddetli dolu felaketinde hayvanseverler sokaktaki canlar için seferber oldu. Kurtarılan hayvanların görüntüleri tanık olanların içini ısıttı.

İstanbul’da Yaşanan Dolu Felaketinin Gönlü Geniş Kahramanları

 • Göztepe Spor Kulübü sahaya “Satın Almayın, Sahiplenin” pankartıyla çıkarak gönüllerin şampiyonu oldu.

Göztepe Masum Canları Unutmadı Maça “Satın Almayın Sahiplenin” Pankartıyla Çıktı

 • Erzincan’da silahla vurularak ölüme terk edilen eşeğin yanı başından ayrılmayan sıpası Gülsüm’e İstanbul’da yuva bulundu. Yaşadığı acıları geride bırakan sıpa Gülsüm’ün yeni bir ailesi oldu.

Eşek Gülsüm’ün Hüzünlü Ancak Umut Dolu Hikayesi

 • Bilgi Üniversitesi rektörlüğü kampüste yaşayan 15 köpeğin barınaklara göndereceğini açıkladığında Bilgi’li gençler “Köpeğime Dokunma” dedi. Başlatılan kampanyaya öğrencilerin yanı sıra akademisyenler de destek verdi.

Bilgi’li Gençler ‘Köpeğime Dokunma’ Dedi

 • Bodrum’da yaşam alanları ihlal edilen caretta caretta’lar medya organlarında tehlikeli oldukları gerekçesiyle hedef gösterildi. Sosyal medya kullanıcıları caretta carettaları savundu. Hayvanlara karşı toplumda yaratılmak istenen linçe “dur” denildi.

Hanesi Tecavüze Uğrayan Caretta Caretta’nın Nefsi Müdafası

 • Mardin’de yaşayan Hasan Kızıl kediden köpeğe, tavuktan kaplumbağaya her tür engelli hayvan için yürüteç tasarladı. Bu çalışmayı duyan birçok insan destek olmak için seferber oldu.

Kediden Köpeğe, Tavuktan Kaplumbağaya Her Hayvan için Yürüteç Tasarlıyor

 • Sivas’ta esnaflık yapan Serdar Öğer, şişe toplayarak elde ettiği gelirle sokak hayvanlarına mama bağışı yaptı. Toplumda her bireyin isterse sokaktaki canlar için bir şeyler yapabileceğini kanıtladı.

Şişe Toplayarak Sokak Hayvanlarının Karnını Doyuran Hayvan Dostu Esnaf

 • Sokaklarda keman çalarak biriktirdiği parayla kedi evi yaptıran 11 yaşındaki Tuana Ekin, küçük yaşındaki kocaman yüreğiyle azmetti ve sokağındaki kedilere kış gününde sıcak bir yuva kurdu.

Sokaklarda Keman Çalarak Kedi Evi Yaptıran 11 Yaşındaki Koca Yürekli Tuana

 • Üsküdar’da sokağa kediler için kutu koyan gençlerin saldırıya uğradığı noktaya belediye dev bir kedi evi getirdi. Üsküdar Belediyesi sokakların esas sahibini kimsenin yerinden edemeyeceğini herkese gösterdi.

Üsküdar Belediyesi’nden Saldırı Alanına Dev Kedi Evi

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Umudumuzu Kaybetmiyoruz

Kedilerde Kulak Uyuzu Belirtileri Nelerdir?

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Umudumuzu Kaybetmiyoruz

Evcil Hayvanlar Çocuklara Empati Kurmayı Öğretiyor