79 Yaşındaki Türkan Nine’nin Sokak Hayvanlarına Adanmış Hayatı

Kimsesiz kaldığında hayvanların ailesi olduğunu söyleyen Türkan Kasap, yaşamını sokak hayvanlarıyla ilgilenerek ve onlara bakarak geçiriyor.

turkan-1 79 Yaşındaki Türkan Nine’nin Sokak Hayvanlarına Adanmış Hayatı

Çocukluğunda anne ve babasının ayrılmasının ardından bir süre sokaklarda yaşamak zorunda kalan 79 yaşındaki Türkan Kasap, sahipsiz bulduğu yaralı, hasta ve yavru hayvanların bakımını üstleniyor.

Zonguldak’ın Meşrutiyet Mahallesi’nde ikamet eden ve 6 yıl önce eşini kaybeden Türkan Kasap çocukluğundan bu yana sokakta bulduğu yavru, hamile, yaralı veya terk edilmiş kedilerin bakımını yaşadığı tek katlı evinin önünde yapıyor.

turkan-2 79 Yaşındaki Türkan Nine’nin Sokak Hayvanlarına Adanmış Hayatı

Sahipsiz hayvanlara her gün evinde özel hazırladığı yiyeceklerden veren, gününün büyük bölümünü onları severek geçiren Kasap, hayvan sevgisiyle çevresindekilerin de takdirini kazandı.

Kasap, başıboş kedi ve köpeklere çocukluğundan bu yana yardım eli uzattığını, hasta olduklarında da göz damlası, merhem gibi ilaçlar alarak onlarla ilgilendiğini söyledi.

turkan-3 79 Yaşındaki Türkan Nine’nin Sokak Hayvanlarına Adanmış Hayatı

Bu hayvanların bakımı, aşısının yapılması ve iyileştirilmesi için ilgililer ile de sürekli irtibat halinde olduğunu dile getiren Kasap, şöyle devam etti:

“Ben hayvanlara çok acıyorum. Şu anda oturduğum evimin önünde sabah akşam 50’yi aşkın kedi toplanır, her gün onları doyururum, severim, onlarla oynarım. Sadece kediler değil, köpeklere de bakıyorum. Kalp rahatsızlığım var, yaşlılığa bağı olarak çok fazla ayakta duramıyorum ve hareket edemiyorum. Kendim acınacak haldeyim ama ‘Önce Allah, sonra hayvanlar’ diyorum. Sağolsun, komşularım yiyecek getiriyor, mama alıyorlar. Ben de tavuk kemiği alıyorum, onları tencerede kaynatıp içine ekmek atıyorum. Yiyebilsinler diye elimle iyice ezerek gazete üstüne seriyorum. Sonra geliyorlar, yiyen gidiyor, yiyen gidiyor.”

turkan-5 79 Yaşındaki Türkan Nine’nin Sokak Hayvanlarına Adanmış Hayatı

“Kimsesiz kaldığımda hayvanlar ailem olmuştu”

Bebekliğinde anne ve babasının ayrılması, annesinin de daha sonra vefat etmesinin ardından bir süre sokaklarda yaşamak zorunda kaldığını ve çoğu zaman köpeklerle yattığını anlatan Kasap, hayvan sevgisi oluşmasında bunun büyük etkisi olduğunu dile getirdi.

Hayvan sevgisinden dolayı Uluslararası Avrasya Köpek Irkları Koruma Federasyonunca (AVKIF) kendisine plaket takdim edilen Kasap, 3 ayda bir aldığı 650 lira tutarındaki 65 yaş aylığıyla 50 lira kira ödediği derme çatma evinde geçimini sürdürüyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

Köpeklerin En Sevdiği Oyunlar Nelerdir?

Köpeklerin En Sevdiği Oyunlar Nelerdir?

Firari Deniz Aslanı ‘Charly’nin Sabah Turu

Firari Deniz Aslanı ‘Charly’nin Sabah Turu