Acının Tüm Canlılarda Aynı Olduğunu Anlamak

Acının Tüm Canlılarda Aynı Olduğunu Anlamak

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde çekilen bu kareler, acının tüm canlılar için aynı derecede hissedildiğinin adeta yaşayan bir kanıtı.

Avcılar tarafından annesinin öldürülmesi sonrasında, Virunga Milli Parkı’nda koruyucu olarak çalışan Patrick Karabaranga’ya sarılan bu dağ gorili, acısını onunla paylaşıyor. Karabaranga’nın gösterdiği şefkat ise türler arası iletişimi bize hatırlatırken yalnızca insana özgü sanılan duyguların aslında öyle olmadığı bir kez daha vurguluyor.

Patrick-Karabaranga-3 Acının Tüm Canlılarda Aynı Olduğunu Anlamak

Dağ gorilleri günümüzde nesli ciddi derecede tükenmekte olan canlılar arasında bulunuyor. Böyle olmasının iki sebebi var, ikisi de insanın yaptığı faaliyetler sonucu oluşuyor. Birincisi; maden, kerestecilik ve tarım faaliyetleri için kesilen yağmur ormanları. Her gün ortalama 325 kilometrekarelik yağmur ormanı bu faaliyetler yüzünden yok oluyor. Yalnızca dağ gorilleri değil, bu ormanlarda yaşayan pek çok hayvan tehlike altında.

Patrick-Karabaranga-2 Acının Tüm Canlılarda Aynı Olduğunu Anlamak

“Dünya etrafında seyahat ederken, fakir ülkelerin kendi çocukları kollarında açlıktan ölürken, buğdaylarını batılı ülkelere sattıklarını gördüm. Bunu bir suç olarak gören sadece ben miyim? Bana inanın, yediğimiz her lokma et, gözleri yaşlı, açlıktan ölmekte olan çocuğun suratına atılan bir tokattır. O çocuğun gözlerine bakıp da sessiz mi kalmalıyım? Dünya herkesin ihtiyacını karşılayabilecek kadar besin üretebilir, fakat herkesin açgözlülüğünü karşılayacak kadar değil.” – Philip Wollen

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Acının Tüm Canlılarda Aynı Olduğunu Anlamak

Kedinin Fendi Erkeği Yendi

Acının Tüm Canlılarda Aynı Olduğunu Anlamak

Marilyn Monroe “Köpekler Beni Hiç Isırmadı Ama…”