Ajanimo’dan Hayvana Şiddet “Suç mu Kabahat mi?” Araştırması

Bir hayvanı öldürmek ile yere tükürmek arasında fark var mıdır? Bu nasıl soru dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak kanunlarımızda maalesef her ikisi de kabahatler kanununda yer alıyor.

Ajanimo’dan Hayvana Şiddet “Suç mu Kabahat mi?” Araştırması

5199 sayılı hayvanlar koruma kanunun maalesef hayvanları korumadığı birçok acı olay ile defalarca ortaya çıktı. Bunun en büyük sebebi hayvanları koruma kanunun ceza kanununda değil kabahatler kanunda yer alması. Yani sizin kapalı alanda sigara içmeniz, ya da çevreyi kirletmeniz ile bir hayvana işkence etmenizin cezası aşağı yukarı aynı.

5199 sayılı hayvan hakları yasası kabahatler kanunda bulunduğu için hayvanlara şiddet uygulayan, öldüren kişiler sadece para cezası alıyor. Bu suçu işleyenler çoğu zaman hakim karşısına bile çıkmıyor. Eğer öldürülen hayvan sahipli ise mala zarar vermekten hakim karşısına çıkabiliyor. Ancak bu mahkemelerden hapis cezası kararı çıksa da bu cezalar para cezasına çevriliyor.

Ajanimo.com olarak sizlere soruyoruz; “Sahipli ya da sahipsiz bir hayvanı dövmek, tecavüz etmek, bir yere kapatmak, sistematik işkence yapmak, aç bırakmak, susuz bırakmak, öldürmek, dövüştürmek, sürekli üretip satış yapmak suç mudur, kabahat midir?”

Bu soruya sosyal medya hesaplarımızdaki anketimizi oylayarak cevap verebilirsiniz.

Sahipli ya da sahipsiz bir hayvanı;dövmek, tecavüz etmek, bir yere kapatmak, sistematik işkence yapmak, aç bırakmak,…

Ajanimo paylaştı: 28 Nisan 2020 Salı

Not: Bu anketin sonuçları Ajanimo.com ve Ajanimo sosyal medya hesaplarında paylaşılacaktır. Sonuçlar yetkililer ile paylaşılacaktır.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ajanimo’dan Hayvana Şiddet “Suç mu Kabahat mi?” Araştırması

Yuvasından Düşen Yavru Kumru, Sepetli Araç ile Yeniden Yuvaya Çıkartıldı

Ajanimo’dan Hayvana Şiddet “Suç mu Kabahat mi?” Araştırması

Ölmek Üzere Olan Tavşanı Şırınga ile 2 Ay Boyunca Besledi