Araştırma Komisyonu Adalar’da Fayton İncelemesi Yaptı

TBMM Hayvan Haklarının Araştırılması Komisyonu, Adalar’da ve Pendik’te faytonlara sürülen atların durumuna ilişkin incelemelerde bulundu.

Araştırma Komisyonu Adalar’da Fayton İncelemesi Yaptı

TBMM Hayvan Haklarının Araştırılması Komisyonu, Büyükada’ya dün bir ziyaret gerçekleştirdi. Komisyon, faytonlara sürülen atların durumunu ve atların ahırlarını yerinde tespit etti. Komisyon, fayton duraklarında ardından Fayton Park’ta ve 9 atın öldüğü yangının çıktığı alanda incelemelerde bulundu. Öte yandan derme çatma ahırlarda kalan atların hali görenlerin yüreklerini dağladı.

Araştırma Komisyonu Adalar’da Fayton İncelemesi Yaptı

İncelemelerin sonucunu paylaşan Komisyon üyelerinden CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, atların son derece sağlıksız koşullarda yaşadığını aktardı.

Büyükada’nın en fazla at kapasitesine sahip olduğunu belirten Yavuzyılmaz, “Atlarla ilgili uzmanlaşma ve veterinerin olmaması faytonculuğa olan bakış açısını bize gösteriyor” dedi. Yavuzyılmaz ayrıca hayvanlara yönelik bir hastanenin bulunmadığını ifade etti. Pek çok hayvanda yara izleri ve beslenme problemi olduğunu kaydeden Yavuzyılmaz, faytonlarda ve atlarda denetimsizlik sorunu yaşandığını söyledi.

Araştırma Komisyonu Adalar’da Fayton İncelemesi Yaptı

Adaya dışardan gelen kaçak atların Adalardaki atlara zarar verdiğini vurgulayan Yavuzyılmaz, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Kaçak olarak gelen atlardan birinde görülen hastalık diğer atlara da bulaşabiliyor. Ve bu bir kisır döngü halinde devam ediyor. Akülü araç, bisiklet ve faytonlar aynı yoldan gidiyor. Bu nedenle bu araçlarla entegre bir çözüm üretilmesi gerekiyor. Büyükada’nın ruhuna ve dokusuna uygun bir çözüm bulmak istiyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, projelendirme yapmasıyla en doğru çözümün yakalayacak ve alternatifler ortaya çıkacak.”

Mustafa Yel, Adalar’da faytonlara koşulan atlar ile ilgili sorunlar yaşandığını söyledi.
Başta Büyükada olmak üzere adalarda incelemelerde bulunduklarını aktaran Yel, şöyle konuştu:
“Büyükada’daki gezimizde fayton garajı olarak nitelenen yerleri ve atların tura çıkmadan önce kaldıkları yerleri gördük. Belediye tarafından yapılan hayvan ahırlarını gördük fakat ne yazık ki denetim yapılmadığından, üzerlerinde bir otorite baskısı olmadığından gelişigüzel kullanıldığını, hayvan hakları ihlalleri olduğunu, buralarda sağlıksız hayvanların bulunduğunu gördük. Bunun ötesinde hayvan ahırlarının üstünde insani olmayan şartlarda kalan seyisleri gördük. Hem insan hakları ile ilgili ihlaller var hem de hayvan hakları ile ilgili ihlaller var. Dolayısıyla buralarda kalan vatandaşlarımızın hayvanlardan geçebilecek hastalıkların etkisi altında kalabileceklerini gördük. Aldığımız bilgilere göre her yıl hayvanlarda hastalıklar görülmekte ve bunlardan insanlar etkilenmekte. Belediye dışında yapılan, ahır denemez buralara, barakalarda kalan hayvanları da gördük.”

Araştırma Komisyonu Adalar’da Fayton İncelemesi Yaptı

Kaynak: 1,2

 

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araştırma Komisyonu Adalar’da Fayton İncelemesi Yaptı

Hakaret Davasında 600 Kilo Mama Karşılığı Uzlaşıldı

Araştırma Komisyonu Adalar’da Fayton İncelemesi Yaptı

“Derin Deniz Madenciliği Türlerin Tükenmesine Yol Açabilir”