Bilim İnsanları, Yaşamış En Eski Kuş Türünü Keşfetti

Bilim insanlarının Yeni Zelanda’nın Waipara bölgesinde bulunan bir kuş fosili üzerinde yaptıkları çalışma, yaşamış en eski kuş türüne ait bilgileri ortaya çıkardı.

Bilim İnsanları, Yaşamış En Eski Kuş Türünü Keşfetti

Eski büyük deniz kuşlarının Kuzey Yarımküre’de evrimleştiği düşünülüyordu. Bu teori, Pelagornithids ailesine ait en eski üyeye ait fosilin Yeni Zelanda’da bulunması ile değişmiş oldu.Bilim İnsanları, Yaşamış En Eski Kuş Türünü Keşfetti

62 milyon yaşında olan fosilden elde edilen bulgularla ortaya çıkarılan kuş türüne Protodontopteryx ruthae ismi verildi. Protodontopteryx ruthae, bugüne kadar keşfedilmiş en eski kuş türü. Bu kuş türü, dinozorlar öldükten hemen sonra Yeni Zelanda’da yaşadı.

Protodontopteryx ruthae ile aynı ailede bulunan kuşların boyları 5 metreyi bulabiliyorken Protodontopteryx ruthae’nin boyu sadece bir martı kadar. Ait olduğu deniz kuşu ailesinde olduğu gibi Protodontopteryx ruthae’in gagasının etrafında da kemiksi diş benzeri çıkıntılar bulunuyor.

Dr.Paul Scofield, bulunan fosilleşmiş kemiklerin Güney Yarımküre’de gelişen pelagornithidleri işaret ettiğini söyledi. Scofield, “Bu kuş, ailenin diğer üyelerine göre küçük olmasına rağmen, keşfin etkisi bu aileyi anlamada çok önemli. Bu iskeleti bulana kadar, gerçekten eski pelagornithidlerin hepsi Kuzey Yarımküre’de bulunmuştu. Bu yüzden herkes bu ailenin Kuzey Yarımküre’de geliştiğini sandı” dedi.

Çalışmada yer alan Dr. Gerald Mayr’da Protodontopteryx ruthae’nin keşfedilmesinin, sadece antik bir kuşa ait eksiksiz örnek bir fosil bulunmasına değil, aynı zamanda evriminde iyi anlaşılmasına katkıda bulunduğunu söyledi.

Bilim İnsanları, Yaşamış En Eski Kuş Türünü Keşfetti

Protodontopteryx’lerin iskeleti, daha sonra ortaya çıkan pelagornithidlerin daha uzun süre uçmaya yarayan kemiklerine sahip değil. Kuş muhtemelen daha kısa aralıklarla uçuşlar gerçekleştiriyordu. Ailenin diğer üyelerinde olduğu gibi Protodontopteryx de iğne benzeri kemiksi diş yapılarına sahip. Bu yapılar aracılığıyla, Protodontopteryx ruthae, balık avlıyordu.

Son pelagornithid türü, modern insan ortaya çıkmadan 2.5 milyon yıl önce öldü.

Protodontopteryx ruthae, iskeletinin bulunduğu Waipara Greensard bölgesinde, daha önce 1.6 metre uzunluğunda dev penguen ve en eski tropik kuş fosili de olmak üzere birçok önemli bilimsel keşif yapıldı.

Protodontopteryx ruthae’in fosili üzerinde çalışmaya ait makale Papers in Palaeontology dergisinde yayınlandı.

Kaynak: Web Tekno

 

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim İnsanları, Yaşamış En Eski Kuş Türünü Keşfetti

Orman Yangınları Nedeniyle Yaşam Savaşı Veren Orangutanlar

Bilim İnsanları, Yaşamış En Eski Kuş Türünü Keşfetti

Rönesans Dönemi Tablolarının Kedili ve Köpekli Halleri