Bu Miyava Kulak Verin: Kediler yalnızca güzel havalarda doğurmaz!

Bu Miyava Kulak Verin: Kediler yalnızca güzel havalarda doğurmaz!

Kedilerin yalnızca mart ayında kızgınlığa girdiği ve sadece güzel havalarda doğurduğu koca bir yanlış. Buz gibi kış günlerinde de sokakta minicik bir yavru bulabilirsiniz.

Hepimizin bildiği mizahının dahi yapıldığı bir konu var: “Kediler mart ayında kızgınlığa girer.” Evet, bu doğru ancak eksik bir bilgi. Kediler  sanılanın aksine yalnızca mart ayında değil şubat ve eylül ayında da kızgınlığa girebilirler. Mart ayında gündüz saatlerinin uzaması, dişi kedinin beynindeki hipotalamus bölgesini uyarır bu yüzden özellikle mart ayında dişi kedilerin kızgınlığa girip uzun uzun miyavlamasına sebep olur. Ancak maalesef kedi dostlarımız her zaman güzel havalarda doğurmazlar.

kedi1 Bu Miyava Kulak Verin: Kediler yalnızca güzel havalarda doğurmaz!

Şu soğuk günlerde bile henüz birkaç aylık bir kedi bulmamız mümkün. Bir kedinin gözlerinin açılması 10 gün, normal göremeye başlamasının süresi ise 1 aydır. Yeni doğan bir kedinin yürümeye başlaması 15 günü bulabilir, kulaklarının açılması ise 10 günü bulur. Dünyaya yeni gelmiş minik bir kedi yavrusunun sokaklarda yaşaması oldukça güçtür. Yavrular anneleri tarafından korunup eğitilirler ancak her zaman işler yolunda gitmeye bilir.

kedi2 Bu Miyava Kulak Verin: Kediler yalnızca güzel havalarda doğurmaz!

Annesinden ayrı düşmüş, ya da annesi ile beraber soğuk günlerde yaşam mücadelesi veren minik dostlarımızı sokakta yalnız bırakmayalım. Çünkü onlar soğuk ve yağmurlu günlerden korunacak kadar güçlü değiller. Kışında kulağımıza yardım isteyen bir miyavın gelebileceğini unutmayalım.

kedi3 Bu Miyava Kulak Verin: Kediler yalnızca güzel havalarda doğurmaz!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

Hayalet Köpekbalığı İlk Kez Görüntülendi

Hayalet Köpekbalığı İlk Kez Görüntülendi

Bornova Belediye Başkanı Dört Köpeği Sahiplendi

Bornova Belediye Başkanı Dört Köpeği Sahiplendi