Bulgaristan’ın Oynatılan Ayılarına Özgürlük Veren Adam

Bulgaristan’da 300 yıl boyunca süren ayı oynatma eziyeti yaklaşık 10 yıl önce son buldu. Ayıların özgürlüğüne kavuşması için çalışan veteriner hekim Amir Khalil, mücadelesini anlattı.

Sokaklarda ayı oynatmak Türkiye’de olduğu gibi Bulgaristan’da da uzun yıllardır süren kültürel bir sorun.

Bu ayılar çok küçükken acı çektirilerek ‘dans etmeyi’ öğreniyor ve zincirlere bağlı bir hayat yaşıyorlardı. Bulgaristan’da boz ayılar 1998 yılında koruma altına alındı ve ayı oynatmak yasaklandı ancak son ayının kurtarılması için bir 10 yıl daha geçmesi gerekti.

Ülkedeki ayıları özgürlüklerine kavuşturan veteriner hekim Amir Khalil, bu ayıların ’emekli olduktan’ sonra kalabilecekleri bir barınak kurulmasını da sağladı.

Khalil o yılları ve barınağı BBC’ye anlattı. . Ayılar şöyle eğitiliyor; “Yavru ayıları çok sıçak metal plakanın üzerine koyuyorlar. Ayklarına yanmasın diye vazelin sürüyorlar. Sonra basit bir enstrümanla müzik çalıyorlar. Sıcak plaka üzerindeki ayı ayakları yandığı için bacaklarını aşağı yukarı harekee ettiriyor. Ayı artık bunu her müziği duyduğunda yapıyor. Ve buna dans eden ayı deniyor. Günde uzun saatler çalıabilmek için ayı ve sahibi alkol tüketiyordu. Hatta alkolik hale getirilmiş ayılar bile vardı. Bu durum hakkında toplumu bilgilendirmeye çalıştık. Bulgaristan’da artık ayı oyanıtlmıyor. Bulgaristan’da oynatılan son ayı Eylül 2017’de kurtarıldı. Bu Orta Çağ’dan kalma bir gelenekti. Artık yok ve bir daha geri gelmeyecek. Esaretten kurtarılan ayılar için bir barınak ihtiyacı olduğu çok açıktı. Hükümeti bu projeye inandrımak çok zor oldu. Burası tüm oynatılan ayılar için ‘huzur evi'”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

32 Yıldır Aynı Cami Minaresine Yuva Yapan Leylekler

Beşiktaş’tan Bayern Münih’e Uluslararası Kedi Günü Tebriği