Bursa’da Trafo Leyleklerin Ölümüne Sebep Oluyor

Bursa’da Trafo Leyleklerin Ölümüne Sebep Oluyor

Bursa’da her yıl birçok leylek ihmalsizlik nedeniyle trafodaki elektrik akımına kapılarak hayatını kaybediyor.

one-cıkan-leylek-trafo Bursa’da Trafo Leyleklerin Ölümüne Sebep Oluyor

Bursa merkez Nilüfer ilçesi Doğanköy Mahallesindeki Yeni Cami kubbesine yumurtlayan bir anne leylek cami avlusunda kabloları açıkta bulunan trafodaki elektrik akımına kapılarak can verdi. Kubbede bulunan 3 yavru leylek için kurtarma çalışmaları başlatıldı.

Kubbede mahsur kalan yavru leylekler cami imamının telefonu üzerine gelen itfaiye ve belediye ekiplerinin kurtarma çalışmaları sonucunda kurtarıldı.

leylek-trafo-2 Bursa’da Trafo Leyleklerin Ölümüne Sebep Oluyor

Merkez Nilüfer ilçesi Doğanköy Mahallesindeki Yeni Cami kubbesine bir anne leylek topladığı çalılarla bir yuva yaptı. Yuvaya yumurtlayan anne leylek, yavrularının yumurtadan çıkmasından sonra cami avlusundaki kabloları açık bulunan trafodaki elektrik akımına kapılarak can verdi. Çatıda mahsur kalan yavru leyleklerin imdadına cami imamı Mustafa Gökçe koştu. Cami cemaati ile birlikte yavruları kubbeden indirmek için çalışmalar yapan Gökçe, kubbeye ulaşamayınca Bursa Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerine haber vererek çözüm yolları aradı. Olay yerine gelen kurtarma ekipleri ilk olarak merdivenli itfaiye aracıyla kubbeye ulaşmayı denese de bu girişim başarısız oldu. Daha sonra minareden çıkarak caminin üstüne ulaşan kurtarma ekipleri, bir merdiven aracılığıyla yuvaya ulaşmayı başardı. Yuvada bulunan 3 leylek yavrusundan birinin yakalanmasının ardından diğer 2 yavru korkarak kubbeden düştü.

bursa-trafo-3 Bursa’da Trafo Leyleklerin Ölümüne Sebep Oluyor

5 yıldır Yeni Cami’de görev yaptığını belirten imam Gökçe, “Her sene bahar aylarında leylekler camimizin kubbesine yuva yapıyorlar. Ancak buraya gelen neredeyse tüm leylekler kabloları açıkta duran trafoda elektrik akımına kapılarak telef oluyorlar. Sadece bu yıl 3 leylek elektrik akımına kapılarak can verdi. Yetkililerden hayvan sevgisi adına çözüm bekliyoruz” diye ifade etti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

Bursa’da Trafo Leyleklerin Ölümüne Sebep Oluyor

Muhabbet Kuşlarında Sıkça Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Bursa’da Trafo Leyleklerin Ölümüne Sebep Oluyor

Moofio Uygulamasının “Sahiplendirme” Bölümüne Yoğun İlgi