Ceyda Torun’un “Kedi” Belgeseli Gişede Aslan Gibi Kükrüyor

Amerika’da, orijinal adıyla gösterilen “Kedi” belgeseli, Los Angeles Times dahil olmak üzere pek çok gazete ve dergiden övgüler aldı.

Ceyda Torun’un “Kedi” Belgeseli Gişede Aslan Gibi Kükrüyor

Amerika’da, orijinal adıyla gösterilen “Kedi” belgeseli, Los Angeles Times dahil olmak üzere pek çok gazete ve dergiden övgüler aldı.

ceyda-torun-kedi-2 Ceyda Torun’un “Kedi” Belgeseli Gişede Aslan Gibi Kükrüyor

12 Şubat’ta New York’ta ve 19 Şubat’ta da Los Angeles’ta gösterime giren İstanbul’un sokak kedileri ile ilgili 80 dakikalık “Kedi” belgeseli ilk dört haftasında 570 bin dolar gişe yaptı.

Büyük ilgi üzerine filmin Amerika’da bu hafta 100 sinemada gösterime gireceği belirtildi.

İstanbul sokak kedilerinin yaşamını anlatan filmi, 2014’te, halen Amerika da yaşayan yapımcı Ceyda Torun, kameraman Charlie Wuppermann ile çekmişti.

kedi-film-afisi Ceyda Torun’un “Kedi” Belgeseli Gişede Aslan Gibi Kükrüyor
Kedi belgeselinin orijinal afişi

Belgeseli geçen yıl İstanbul Film Festivali’nde gören ve satın alan Amerikan dağıtım şirketi “Oscilloscope”un sahibi Dan Berger “Kedi’nin başarısı bizim için sürpriz olmadı, ancak bu kadar yoğun ilgi de beklemiyorduk, doğrusu” dedi.

Yaşamının ilk 11 yılını İstanbul’da geçiren yapımcı Ceyda Torun ise “İstanbul sokak kedilerini çocukken çok sevmiştim.. Bu film için önce 32 kedinin yaşamını çekmek istedik. Sonra bu sayıyı yarıya indirdik ve sonuçta 7 sokak kedisinin yaşamını belgesel yaptık” diye konuştu.

İlgili Haberler

Ceyda Torun’un “Kedi” Belgeseli Gişede Aslan Gibi Kükrüyor

Hollanda’ya Tepki için 40 İnek Sınırdışı Edildi

Ceyda Torun’un “Kedi” Belgeseli Gişede Aslan Gibi Kükrüyor

Sokağa Terk Edilmiş Halde Bulduğu Gözleri Görmeyen Ördeği Sahiplenen İyi Yürekli Kadın