Çöl Kuşu Keşiş Kuyrukkakanı Antalya’da Görüntülendi

Arap Yarımadası boyunca çöl bölgelerinde yayılış gösteren bir kuş türü olan Keşiş kuyrukkakanı (Oenanthe monacha), Antalya’da ikinci, Türkiye’de ise üçüncü kez görüntülendi.

Çöl Kuşu Keşiş Kuyrukkakanı Antalya’da Görüntülendi

Mısır’ın doğusundan Arap Yarımadası boyunca İran ve Pakistan’a kadar çöl bölgelerinde yayılış gösteren Keşiş kuyrukkakanı, Türkiye’de ilk kez Mersin- Göksu Deltası’nda, 2015 yılı baharında ise Antalya Manavgat sahilinde görüntülendi. Keşiş kuyrukkakanı, Manavgat sahilinde ikinci kez görüntülendi.

Keşiş Kuyrukkakanı Çöl Kuşu Keşiş Kuyrukkakanı Antalya’da Görüntülendi

Türkiye’deki 3’üncü kaydı

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6’ncı Bölge Müdürü Rıza Kamil, Türkiye’nin Anonim Kuşları Topluluğu (TRAKUS) üyelerinin, 25 Mart Pazar günü Mersin- Göksu Deltası’ndan Antalya- Manavgat ilçesine kadar olan bölgede sahillerde nadir görülen kuş türlerini gözlemlediklerini söyledi.

Veysel Kahraman ve Mustafa Erturhan ikilisinin Manavgat’ta Çenger sahilinde Keşiş kuyrukkakanı ile karşılaştığını anlatan Rıza Kamil, “Veysel Kahraman yakınlardaki diğer gözlemcilerle bu kuş türünü görüntüledi. Bu görüntüleme türün Türkiye’deki 3’üncü kaydı oldu” dedi.

Keşiş Kuyrukkakanı Çöl Kuşu Keşiş Kuyrukkakanı Antalya’da Görüntülendi

Keşiş kuyrukkakanının İran’ın güneyi, Arap Yarımadası, İsrail, Ürdün ve Mısır’da yarı çöl ve çöl habitatında yaşayan bir tür olduğunu vurgulayan Rıza Kamil, “Genel olarak uçan böceklerle beslenir. Mart-haziran aylarında yuva yapar. Göç dönemlerinde nadir de olsa yaşadıkları alanın kuzeyine çıktıkları görülüyor. Oldukça hareketli olan bu tür, uzun mesafelere ve çok yükseklere uçabiliyor” dedi.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çöl Kuşu Keşiş Kuyrukkakanı Antalya’da Görüntülendi

Bacağı Kırılan Köpeğini Belediye Ekibine Gözyaşlarıyla Teslim Etti

Çöl Kuşu Keşiş Kuyrukkakanı Antalya’da Görüntülendi23

Masum Bakışları ve Şirin Halleri ile Sizi Kendine Hayran Bırakan Yavru Eşekler