Çorum’da Kangal Köpeğe Tecavüz Eden Şahıs Gözaltına Alındı

Çorum’un Sungurlu İlçesi İkizli Köyü’nde gerçekleşen tecavüz olayı haberimiz üzerine harekete geçildi ve şahıs gözaltına alındı.

Çorum’un Sungurlu ilçesi İkizli Köyü’nde gerçekleşen tecavüz olayı haberimiz üzerine harekete geçildi ve sabah erken saatlerde Sungurlu Jandarma Komutanlığı olaya müdahale ederek şahıs gözaltına alındı ve sorgulandıktan sonra savcılığa sevkedildi. Tecavüze mağduru kangal köpek ise kaymakamlığın koruması altına alındı.

 

Haberimiz üzerine harekete geçen ve yetkili mercilere ulaşan hayvan hakları koruyucusu Oral Yalçın‘ın açıklamasında, “Konu Sungurlu Jandarma Komutanlığı ulaştırılmış. Nöbetçi olduğu için bölük komutanını beklediğini söyledi. Bölük komutanı gelir gelmez ilk iş olarak konuyu savcılığa aktarmış ve şahsı gidip almak için savcılık emri beklenmiş. Bölük Komutanı aradı, şahsı aldıklarını ve köpeği de kaymakamlık koruması altına aldırdıklarını belirtti. Komutan çok üzgün ve hayvansever birisi. Şahıs sorgulamadan sonra savcılığa sevk edilecek. Bu arada bana ulaşan bir bilgide bunu yapan şahısın suçu eşinin önünde gerçekleştirdiği iddiası. Bu nedenle de karakola eşinide aldırmak için uğraşıyoruz.” açıklama yaptı.

Oral Yalçın “Bölük komutanın telefonunu Funda Bayrı Ersoy hanıma aktardım. Bundan sonraki tüm adli işlemler için kendisi devrede olacak. Konu sadece tecavüz olmayacak. Yanına eklenen bir çok maddeyle de ceza alması için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

YASA YETERLİ DEĞİL

Sahipsiz hayvanlarla cinsel ilişkiye ilişkin TCK’da özel bir hüküm olmadığı için savcılıklar bu tür eylemler konusunda ise “görevsizlik” kararı veriyorlar. Sahipsiz sokakta yaşayan hayvanlar için ancak bir hayvan severin çıkıp şikayet prosedürlerini tamamlaması halinde; Hayvanları Koruma Kanunu‘nun 14/j maddesi çerçevesinde işlem yapılıyor. “Hayvanlarla cinsel ilişkide bulunmak ve işkenceyi” yasaklayan bu maddeye göre eylem “kabahat” olarak cezalandırılıyor. İdari para cezası uygulanıyor. Ancak bu ceza 437 lira gibi caydırıcılığı olmayan bir meblağ.

Konuyla ilgili bir önceki haberimiz.

Çorum’dan İğrenç Olay: Köpeğe Tecavüz Ederken Görüntülendi!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

Yavru Ayıları Ballı Ekmekle Besliyor

Acı Feryat: ‘Köpeğimi Yangından Kurtarın’