“Deniz Kaplumbağalarını Rahatsız Edenlere Ceza Verilsin”

DEKAMER, bakanlığa yazı göndererek, Caretta carettalara yaklaşanlara, onları kucaklayanlara, ‘selfie çektirenlere’, elle besleyenlere ceza uygulanmasını istedi.

caretta1 “Deniz Kaplumbağalarını Rahatsız Edenlere Ceza Verilsin”

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Müdürü ve Pamukkale Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Yakup Kaska, geçtiğimiz haftalarda yaşanan Caretta caretta türü denizkaplumbağası saldırıları sonrası yetkililerin ‘insanlara karşı’ harekete geçmesi için çağrıda bulundu.

caretta2 “Deniz Kaplumbağalarını Rahatsız Edenlere Ceza Verilsin”

Tatilcilerin, bu canlıların doğal yaşama alanı olan denizlerde Caretta carettalara yaklaşmasının bu hayvanları strese soktuğunu savunan Prof. Kaska, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na cezai müeyyide uygulanması için yazı gönderdiklerini belirtti.

caretta3 “Deniz Kaplumbağalarını Rahatsız Edenlere Ceza Verilsin”

Saldırtan İnsanlar

Kaska, deniz kaplumbağalarının yaşadıkları stresin insan kaynaklı olduğunu belirterek şöyle dedi: “Deniz kaplumbağalarının doğal ortamı deniz. Ara ara nefes almak için yüzeye çıkıyor, yoğun bir insan topluluğuyla karşılaşıyorlar. Doğal olarak agresifleşiyorlar. Bunun yanı sıra insanlar Caretta carettaları elleriyle besliyor. Beslerken fotoğraf çektirmeye çalışıyor, kucaklarına alıyorlar. Hayvan sıkılıyor ve strese giriyor. Bazen de yüzerken acaba bana yiyecek mi verecek diyor ve ısırıyorlar.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

Balık Avlarken Oltasına Kuş Takıldı

Balık Avlarken Oltasına Kuş Takıldı

Yarış Atları için Doping Satan Çete Çökertildi

Yarış Atları için Doping Satan Çete Çökertildi