Denizli’de Çekilen Görüntüler Hayvan Hakkı Savunucularını Ayağa Kaldırdı

Denizli katı atık tesisi hafriyat alanında çekilen görüntüler hayvan hakkı savunucularının tepkisine neden oldu.

Denizli’de Çekilen Görüntüler Hayvan Hakkı Savunucularını Ayağa Kaldırdı

Denizli’de dün (20 Mayıs) sosyal medyada yer alan videoda, Denizli Büyükşehir Belediyesi hayvan barınağı personelinin bir pikapla toplanan köpek cesetlerini katı atık tesisi hafriyat alanına gelişi güzel atışının görüntüleri yer aldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karaca’dan Suç Duyurusu

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli’de hayvan barınağı personelinin köpek cesetlerini çöplük alana atmasına dair görüntüler için Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Konunun takipçisi olduğunu belirten Karaca,“Bu yaşananların sorumlusu olan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan hakkında suç duyurusunda bulunacağım. Bilgi edinme talebinde bulunacağım, soru önergeleriyle TBMM’de de konunun takipçisi olacağım. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ı bu gerçekliğe dair hesap vermeye, kamuoyuna açıklama yapmaya davet ediyoruz. Vicdanları yaralayan, Ramazan ayında hemşehrilerimizin haklı tepkileriyle isyanına yol açan hayvan katliamının tekrarının yaşanmaması için TBMM’ye sunduğum teklifin de derhal yasalaşması gerektiğini hatırlatmayı görev olarak görüyoruz” dedi.

Denizli Büyükşehir Belediyesinden Açıklama

Sosyal medyada dün gece yayılmaya başlayan ve özellikle hayvanseverlerin büyük tepki gösterdikleri kamyonetten çöplük alanına köpek cesetlerinin atıldığı görüntüler ile ilgili Denizli Büyükşehir Belediyesi’nden yazılı açıklama geldi. Açıklamada, 2 yıl önce Türkiye’nin en büyük Sokak Hayvanları Barınma, Rehabilitasyon Merkezi ve Doğal Yaşam Parkı’nı hizmete sunulduğu hatırlatılarak, “Dün akşam saatlerinde sosyal medyaya yansıyan ve kurumumuzu derinden üzen görüntüler hakkında kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
Denizli’de sokak hayvanlarına daha modern ve konforlu şartlarda hizmet sağlamak amacıyla bugüne kadar hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan Denizli Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 2 yıl önce Türkiye’nin en büyük Sokak Hayvanları Barınma, Rehabilitasyon Merkezi ve Doğal Yaşam Parkı’nı hizmete sunmuştur. Binlerce sokak hayvanının barındığı, korunduğu ve tedavi edildiği bu merkezimizde 2 bin 500’den fazla sokak hayvanı da sahiplendirilmiştir” denildi.

“Usulsüz defin görüntüleri ile ilgili herhangi bir uygulamamız bulunmamaktadır”

Sosyal medyaya yansıyan görüntüler ile ilgili sorumlu kişiler hakkında gerekli işlemlerinin başlatıldığını vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Kent genelinde hayatını kaybeden sahipli veya sahipsiz hayvanların sokak hayvanları kliniğimizin morguna getirilmektedir. Hayatını kaybeden hayvanlar, onlar için özel olarak hazırlanmış alanda 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun ilgili yönetmeliklerine göre defin edilmektedir. Dolayısı ile sosyal medyaya yansıyan usulsüz defin görüntüleri ile ilgili herhangi bir uygulamamız bulunmamaktadır.
Söz konusu görüntülerle ilgili olarak kurumumuz tarafından derhal soruşturma başlatılmış olup, bu konuda hizmet aldığımız özel şirket çalışanları ve tüm sorumlular hakkında gerekli işlemler ivedikle gerçekleştirilecek ve en ağır şekilde cezai işlemler uygulanacaktır.”

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Denizli’de Çekilen Görüntüler Hayvan Hakkı Savunucularını Ayağa Kaldırdı

Köpeklerin Pozları ve Doğanın Birleşimi ile Ortaya Çıkan Büyüleyici Fotoğraflar

Denizli’de Çekilen Görüntüler Hayvan Hakkı Savunucularını Ayağa Kaldırdı

Öğrencilerin Biberonla Beslediği Kedilerin Boğazını Kestiler!