Diyarbakır Patlamasında Yaralan Köpek İstanbul’da Tedavi Ettirildi

Diyarbakır’da, 4 Kasım’da meydana gelen patlamada yaralanan köpek, HAYTAP ve Diyarbakır Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği gönüllülerince İstanbul’a getirildi.

Diyarbakır Patlamasında Yaralan Köpek İstanbul’da Tedavi Ettirildi

Diyarbakır’da 4 Kasım günü terör örgütü PKK mensuplarınca düzenlenen bombalı saldırıda terrier cinsi bir köpek ayakları ve boynundan ağır yaralanmıştı. Yaralı köpeğe ulaşan Diyarbakır Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Sevgi Ekmekçiler, sahipsiz köpeği tedavisi yapılması için İstanbul’a gönderdi. Yaklaşık 10 günlük tedavinin ardından yaralı köpek sağlığına kavuştu.

diyarbakir Diyarbakır Patlamasında Yaralan Köpek İstanbul’da Tedavi Ettirildi

‘Tam Anlamıyla İyileştikten Sonra Sahiplendireceğiz’

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Ekmekçiler, “Diyarbakır’daki patlamada birçok insan zarar gördü. Şehitler oldu, ölenler oldu, yaralılar oldu. Hayvanlar da bu durumdan etkilendi. Bize bir tane küçük terrier cinsi köpek geldi. Patlamadan yaralanmış, muhtemelen evden fırlamış diye düşünüyoruz biz, sahibi de muhtemelen yaralanmış veya ölmüştür. Sokakta bulunmuş hayvan. Getirildi, biz hayvanın durumunun çok kötü olduğu için, burada tedavisi mümkün olmadığı için hayvanı İstanbul’a gönderdik. İstanbul’da veteriner fakültesinde ameliyatı yapıldı. şu anda klinikte tedavisi devam ediyor. Bir 15 gün daha devam edecek. Şu anda çenesi kilitlenmiş, atele alınmış, tüp açılmış, tüp yardımı ile midesine besleme yapılıyor. 15 gün öyle kalacak, 15 gün sonra açılacak ateli ve normal beslemeye geçecek. Tam anlamıyla iyileştikten sonra hayvanı sahiplendireceğiz.” dedi

‘Çok Fazla İhbar Geliyor’

Sadece Diyarbakır için değil, bütün bölge için koşturduklarını belirten Ekmekçiler, insanların kendilerini sık sık aradıklarını ifade etti. Ekmekçiler, “Çok fazla ihbar geliyor bize, daha çok hasta hayvan ihbarlarını alıyoruz biz. Biz bu ihbarları belediyeye yönlendiriyoruz, ekipler gidip onları alıyor, barınakta tedavilerini yapıyor biz tedavilerine yardımcı olabilirsek oluyoruz, burada tedavisi yapılamayan hayvanları da başka illere gönderip tedavi ettirdikten sonra sahiplendirmelerini yapıyoruz. Hayvanların da hakları olduğunu bilinmesi, onlara hiçbir şekilde işkence yapılmaması, kötü davranılmaması, yazın susuz, kışın soğuktan korunmalarını yemek ve su vermelerini istiyoruz” dedi.

‘Sur’daki Çatışmalarda 200 Hayvanı Sahiplendirdik’

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde çıkan çatışmalarda hayvanlar için hemen her gün bölgeye gittiklerini aktaran Ekmekçiler, şöyle konuştu:

“Sürekli gidip oradaki hayvanları kontrol ediyorduk, besleme yapıyorduk. Çatışmalardan çok fazla etkilenen hayvan oldu. Yaralı, sakatlanmış bir sürü hayvan bulduk. İstanbul’daki arkadaşlarla birlikte onlar bizzat gelip bizlere yardımcı oldular. Onlarla birlikte bu hayvanları üç seferde kurtardık, yaklaşık 200 hayvan topladık. Bunları büyük kentlere gönderdik. Oradaki kliniklere yatırdık, HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu olarak tedavilerini yaptırdık, neredeyse çoğunu sahiplendirdik.”

Kaynak: Haberler.com

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diyarbakır Patlamasında Yaralan Köpek İstanbul’da Tedavi Ettirildi

Kış Geldi Belediyeler Kedi Evi Yarışına Girdi

Diyarbakır Patlamasında Yaralan Köpek İstanbul’da Tedavi Ettirildi

Kedilerin Apartmana Girmesini İstemeyen Yöneticiye Veterinerlik Öğrencisinin Etkileyici Yazısı