Drone’lar İlk kez Hayvanlar Yararına Kullanılıyor

İnsansız hava araçları (drone) günümüzde faydalanıldığı birçok alanın dışında artık hayvanlar yararına da kullanılıyor.

drone--4 Drone’lar İlk kez Hayvanlar Yararına Kullanılıyor

Günümüzde birçok farklı alanda kullanılan insansız hava araçları (drone) ilk kez hayvanların yararı için kullanılmaya başlandı. Okyanusta yaşayan ve nesli tükenmekte olan balina ve yunusların günlük yaşantıları drone’lar ile gözlenecek. Böylece bu hayvanların nesillerinin devamı sağlanacak.

one-cıkan-drone Drone’lar İlk kez Hayvanlar Yararına Kullanılıyor

İnsansız hava aracı teknolojisinin gelişmesi ile birlikte kullanım alanları artmaya başladı. Bu teknolojiye entegre edilen kamera ve birçok aparat sayesinde drone yelpazesi genişletildi. Bildiğiniz gibi keşif, orman yangınları, sinema gibi birçok alanda yaygın olarak kullanılan drone’lar, şimdi de nesli tükenmekte olan deniz canlılarını korumak için kullanılacak.

Böylece okyanusta nesli tükenmekte olan balina ve yunuslar mercek altına alınacak. Bu hayvanlar, drone’lara yerleştirilecek yüksek görüntü kalitesine sahip kameralar ile takip edilecek. Ayrıca bu hayvanların nüfuslarının belirlenmesi ve nesillerinin tükenmesine etki eden faktörler de araştırılacak. Kullanılacak bu teknoloji, nesli tükenen canlılar hakkında önemli bilgilere ulaşılmasını sağlayacak.

drone--2 Drone’lar İlk kez Hayvanlar Yararına Kullanılıyor

Balina ve Yunuslar Havadan Bu şekilde Görüntüleniyor

Tabii bir taraftan da okyanus şartları düşündüğümüzde, standart drone’ların başarılı olma şansının hayli düşük olduğunu görüyoruz. Zira okyanuslarda zaman zaman yüksek dalgalar ve şiddetli rüzgarlar olabiliyor. İşte bu çalışma şartlarına uygun olarak daha dayanıklı ve daha büyük bir drone üretildi.

Hexacopter isimli drone, standart drone’lara göre hem daha kaliteli hem de daha sağlam.

drone-5 Drone’lar İlk kez Hayvanlar Yararına Kullanılıyor

Söz konusu projeyle ilgili araştırmacılar, drone’ların balinalara ilişkin inanılmaz bilgiler verdiğini açıkladı. Bu proje sayesinde daha önce hiç sahip olmadıkları kadar ayrıntılı veriler elde edilmiş.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

Piranalar Gerçekten Katil Balıklar mı ?

Piranalar Gerçekten Katil Balıklar mı ?

“Kayseri’deki Molu Barınağı’nda Yavru Köpekler İğne ile Öldürülüyor”

“Kayseri’deki Molu Barınağı’nda Yavru Köpekler İğne ile Öldürülüyor”