Gençleri İntihara Sürükleyen Oyun: Mavi Balina Meydan Okuması

Bütün dünyada yayılan bir bilgisayar oyunu olan “Blue Whale Challenge” (Mavi Balina Meydan Okuması) gençlerin ölümüne yol açıyor.

Gençleri İntihara Sürükleyen Oyun: Mavi Balina Meydan Okuması

Mavi Balina Oyunu (Blue Whale Challenge) olarak adlandırılan oyunda, meydan okumayı kabul eden gençler, giderek daha da artan bir dizi görevi tamamlamaya teşvik ediliyor. Oyunun sonunda ise “kazanmak” için kendi hayatını sonlandırmaya çağrılıyor.

mavibalinaoyunuintihar1 Gençleri İntihara Sürükleyen Oyun: Mavi Balina Meydan Okuması

Rusya’da yazılmış çok tehlikeli bir program olan Mavi Balina Oyunu, 50 aşamalı bir meydan okuma oyunu olarak gençler arasında yayılıyor. Adını toplu halde karaya vurarak intihar eden mavi balinalardan alan oyunda, her tehlikeli deneyimi gerçekleştirdikten sonra bir sonraki daha tehlikeli aşamaya geçme hakkı elde ediyorsunuz. Mesela bir aşamada bileğinize bıçak sokun diyor. İngilizce versiyonu da üretilen oyunun son aşaması ölüme kadar gidiyor.

mavibalinaoyunuintiharon Gençleri İntihara Sürükleyen Oyun: Mavi Balina Meydan Okuması

26 Şubat 2017 günü Rusya’da iki genç kız el ele tutuşarak bir binanın tepesinden kendini aşağı bıraktı ve hayatını kaybetti. Arkalarında, üzerinde “Son” yazan bir mektup ve karaya vurmuş bir mavi balina deseni bıraktılar.

Geçen cuma günü Fransa’nın Charente şehrinde bir çocuk bir binanın 7’nci katından düşerek öldü. Ailesi sonradan fark etti ki bu oyunun 22’nci aşamasına gelmiş.

mavibalinaoyunuintihar2 Gençleri İntihara Sürükleyen Oyun: Mavi Balina Meydan Okuması

Rusya’da bugüne kadar 130 çocuğun bu oyunu izleyerek intihara sürüklendiği bilgisi var.

Videoda görüldüğü gibi online olarak oynanan Mavi Balina, oyunculara çeşitli görevler veriyor ve bu görevlerin yerine getirilmesini istiyor. Başarısız olan oyunculara ise ‘öl, nasıl olsa tekrar doğacaksın’ şeklinde telkinlerde bulunarak oyuncuların intihara sürüklenmesine sebep oluyor.

Ailelerin çocuklarına dikkat etmesi ve bu tehlikeli oyunun bir an önce yasaklanması lazım!

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gençleri İntihara Sürükleyen Oyun: Mavi Balina Meydan Okuması

Bir Bomba Çukurunun İçinde Mahsur Kalan 11 Fili Kurtarma Mücadelesi

Gençleri İntihara Sürükleyen Oyun: Mavi Balina Meydan Okuması

Dört Yıl Önce Amerika’da Kaybolan Kedi BooBoo Kanada’da Ortaya Çıktı