https://www.ajanimo.com/wp-content/uploads/2016/06/vankedi-4.jpg

Görevimiz Takip: ‘Van Kedisi’

YYÜ Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi, ülke genelindeki Van kedilerini, özellikleri ve sahiplerinin iletişim bilgilerinin yer aldığı sistem sayesinde yakından izleyebilecek.

Saflığı bozulmadan Van kedilerinin neslinin devamını sağlamak amacıyla Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ)  bünyesinde, 1992’de kurulan Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin hayata geçirdiği “Van Kedisi Takip Sistemi” ile ülke genelindeki kedi dostlarımız takip edilebilecek.

Van Kedisi Görevimiz Takip: ‘Van Kedisi’

Kedilerin soy kütüğü üzerine çalışmalar yürüten merkez, şimdi de hayata geçirdiği “Van Kedisi Takip Sistemi” projesiyle ülke genelindeki kedileri izlemeyi hedefliyor.

Van Kedisi Görevimiz Takip: ‘Van Kedisi’

Merkeze başvuran hayvan sahiplerinin verdiği bilgilerle takip sistemini oluşturan merkez, gün geçtikçe gelişen sistem sayesinde, ülke genelindeki Van kedisi sayısının da ortaya çıkmasını sağlayacak.

Bilgisayar destekli veri tabanına, hayvan sahiplerinin verdiği iletişim adresi dışında kedinin cinsiyeti, özellikleri gibi bilgileri de giren merkez yetkilileri, böylece bu hayvanların durumlarını yakından gözleyebilecek.

Van Kedisi Görevimiz Takip: ‘Van Kedisi’

Merkez Müdürü Doç. Dr. Abdullah Kaya, Van kedilerinin korunmasıyla ilgili birçok proje yürüttüklerini, çalışmalarda iyi bir noktaya geldiklerini söyledi.

Van kedisinin soy kütüğünün oluşturulması çalışmasında son aşamalara geldiklerini belirten Kaya, soy kütükleri kayıtlarını tutmaya başladıklarını ifade etti.

“Van Kedisi Dünyada Müstesna Bir Yere Sahip”

Kaya, “Tabii ki Van kedisi dünyada müstesna bir yere sahip. Bu güzelliğin mutlaka korunması, korumanın da süreklilik arz etmesi gerekiyor. Bu anlamda bilimsel çalışmalar yürütüyoruz” diye konuştu.

Genetik ile diğer bilimsel konularda çok yönlü koruma ve tespit faaliyetlerini sürdürdüklerini anlatan Kaya, şunları kaydetti:

“Türkiye genelinde Van kedisi sahiplerinin adreslerini tespit etme yönünde çalışmamız olacak. O konularda belli bir aşamaya geldik. Sistemin adı Van Kedisi Takip Sistemi olarak belirlendi. Sistem, ülkenin her tarafındaki Van kedilerinin bilgilerini içermesi özelliğiyle bize büyük katkı sağlayacak. Böylece kedinin ne zaman, kaç yavru doğurduğunu, bunların hangi özellikte olduğunu öğreneceğiz.”

Merkezin bugüne kadar Van kedileriyle ilgili saflığı koruma ve neslin devamını sağlama yönünde çalışmalar yürüttüğünü belirten Kaya, bu çabalarının süreceğini sözlerine ekledi.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

Görevimiz Takip: ‘Van Kedisi’

Şahika Ercümen’den Yeni Rekor Denemesi

Görevimiz Takip: ‘Van Kedisi’

Mamak Belediyesi’nden ‘Satın Alma Sahiplen, Aşıları Belediyeden’ Kampanyası