Hayvan Dostunuzu Neden Arabada Yalnız Bırakmamalısınız?

Hayvan Dostunuzu Neden Arabada Yalnız Bırakmamalısınız?

Kedi ve köpekler, insanlardan farklı olarak terlemezler. Bu nedenle, sıcak havalarda araba içinde bırakılan kedi veya köpek dostlarınız çok kısa sürede ısı çarpması dediğimiz ‘hipertermi’ sonucu sıkıntı yaşayabilirler. Hatta güneş altında kalırlarsa güneş çarpması veya ısı çarpması sonucu hayatlarını kaybedebilirler.
hayvan-dostunuzu-neden-arabada-yalnız-birakmamalisiniz-ajanimo-2 Hayvan Dostunuzu Neden Arabada Yalnız Bırakmamalısınız?

İnsanların sık sık şikayet ettiği terleme, aslında sıcağa karşı vücudun bir korunma yöntemidir. Köpekler dillerini dışarıya çıkarıp soluklanırken dilin üzerindeki tükürüğün buharlaşması ile akciğerlerinden serinlemeye çalışır. Kediler ise vücutlarını yalayarak buharlaşan tükürükleri ile serinlerler. Ancak yine de yolculuk sırasında onları yanımıza aldığımızda arabada bırakmaya devam ederiz.

hayvan-dostunuzu-neden-arabada-yalnız-birakmamalisiniz-ajanimo-3 Hayvan Dostunuzu Neden Arabada Yalnız Bırakmamalısınız?

Florida’da yetkililer bu konuya el atmışlar. “Unattended Persons and Animals in Motor Vehicles” belirli koşullar altında, bir kişi ya da hayvanın kurtarma ile ilgili bir motorlu araca hasarı hukuki sorumluluktan çıkarmış. “Bu durumda 911’i ya da kolluk kuvvetini çağırın ve müdahale ederek hayvanı kurtarın” sloganıyla yoluna çıkmışlar.

hayvan-dostunuzu-neden-arabada-yalnız-birakmamalisiniz-ajanimo-1 Hayvan Dostunuzu Neden Arabada Yalnız Bırakmamalısınız?

Biz de aynı uygulamaların yaygınlaşmasını diliyoruz. Çünkü her yıl çok sayıda hayvan park edilmiş bir aracın içinde aşırı sıcaktan ölüyor. Asla hayvan dostunuzu park halindeki arabanızda kilitli bırakmayın. İşiniz çok uzun sürmeyecek bile olsa, onu mutlaka gölgede, güvenli bir yerde bırakmaya dikkat edin.

hayvan-dostunuzu-neden-arabada-yalnız-birakmamalisiniz-ajanimo-4 Hayvan Dostunuzu Neden Arabada Yalnız Bırakmamalısınız?

Aşağıdaki videoyu izlediğinizde nedenini daha net anlayacaksınız ve ‘bir daha asla yapmayacağım’ diyeceksiniz.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=dQiSxld8_gk&feature=youtu.be

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Hayvan Dostunuzu Neden Arabada Yalnız Bırakmamalısınız?

Terapist Patiler Yolcuları Rahatlatıyor

Hayvan Dostunuzu Neden Arabada Yalnız Bırakmamalısınız?

Oyuncak Güzelliğinde 15 Minyatür At