Hayvanların Çocuklar Üzerindeki 8 Mucizesi

Hayvanların Çocuklar Üzerindeki 8 Mucizesi

Evcil hayvanlar ile büyüyen çocuklar daha mutlu, kendine güvenli ve arkadaş canlısı büyüyor.. İşte hayvanların çocuklar üzerindeki 8 mucizesi

“Çocuğum içine kapanık”, “çocuğum konuşmuyor”, “kendine güvensiz”, “arkadaş edinemiyor”, “sorumluluk almaktan korkuyor” diyorsanız uzmanlara göre çalmanız gereken kapı bir psikolog kapısından önce bir hayvan barınağı kapısı. Çünkü uzmanlara göre evcil bir hayvan, bu özelliklere sahip çocuğunuzun başına gelebilecek en güzel şey.

8540741c0aac87f48280667c3d92f818 Hayvanların Çocuklar Üzerindeki 8 Mucizesi

Psikologlar ve davranış bilimciler hayvan sevgisinin çocuklar üzerinde mucize etkiler ve gelişimler yarattığını belirtiyor. Çocuklar arasındaki ayrımcılık ve şiddetin önlenmesinde oldukça büyük etkilerinin olduğunu; evinde evcil hayvan bakan çocukların, arkadaşlarının ihtiyaçlarına ve duygularına daha duyarlı olan, empati duygusu gelişmiş çocuklar olarak hayata bir adım önde başladığını söylüyor. Uzmanlara göre çocuğun hayvanlara sevgisi vermesi ve sevgilerini alması, onların bakımları için sorumluluk alması çocuğun birçok alanında gelişimini desteklerken sosyal, duygusal, zihinsel ve fiziksel gelişimine ve zayıf olduğu alanlarda beceri kazanmasına da önemli katkılar sağlıyor.

Missouri Üniversitesi Otizm ve Sinir Gelişimi Hastalıkları Thompson Merkezi’nde terapi gören,  yaşları 8-18 arasında çocukların üzerinde Missouri Üniversitesi’nin yaptığı çalışmalar ise duruma otizmli çocuklar açısından bakmamızı da sağlıyor.

“Evcil köpeklerin otizmli çocukların sosyal yetilerini geliştirici bir etkisinin olup olmadığı” sorusunun cevabını arayan araştırmacıların araştırmalarının sonuçları ise bize; herhangi bir tür evcil hayvanın bulunduğu evlerdeki otizmli çocukların daha güçlü sosyal yeteneklere sahip olduğunu, iletişime kapalı olan bu çocukların “kendilerini ifade etme”, “sorular sorma ya da diğer insanların sorularına cevap verme” davranışlarına çok daha açık olduklarını ortaya koyuyor.

İşte yaşamımızın ayrılmaz ve vazgeçilmez parçası bu küçük sevimli dostlarımızın, çocuklarımızın gelişimindeki 8 mucize rolü:

1. İnsan ilişkilerinin temeli olan sevginin gücünü keşfederler:

Bir canlıyı beslemek, sevmek, Onun iyiliğini düşünmek bir çocuğa, başkalarının varlığının da kendisininki kadar değerli olduğunu öğretir. Sevgisini ve ilgisini baktığı bir hayvana veren, Onunla konuşan, dertleşen, mutluluğunu üzünütülerini Onunla paylaşan çocuk özellikle köpek gibi sadakat duygusu olan bir canlının ona nasıl fazlasıyla karşılık verdiğini gördükçe sevginin karşılıklı olunca anlamlı olan güçlü bir ilişki olduğunu keşfeder.

9c95904f18789146a9b069a596125f79 Hayvanların Çocuklar Üzerindeki 8 Mucizesi

2. Bağlılık duygusunu tanırlar:

Beslemek, dışarı çıkarmak, dışarıda ona yol gösterip refakat etmek, hastalandığında  çözüm bulmaya çalışmak, rutin aşılarını takip etmek gibi bakımla ilgili işleri üstlendiğinde hayvanın gittikçe artan ilgi ve sevgisine sahip olacak olan çocuk bağlılık duygusuyla tanışır.

51324da9fc736837683d9bf4f4aaf3ae Hayvanların Çocuklar Üzerindeki 8 Mucizesi

3. Empati yapma becerileri gelişir:

Kendinden farklı olan ve derdini anlatamayan bir canlıyı anlamaya çalışan çocuğun çoğu çocukta rastlayabildiğimiz ben merkezci anlayışı yerini, kendini diğerinin yerine koyan bir bakış açısına, hoşgörüye ve empatiye bırakır. Kendinden farklı inanç, görüş ve fikirdeki insanlara karşı daha anlayışlı olur.
b012435b8392a507a5bfe69005e18cf7 Hayvanların Çocuklar Üzerindeki 8 Mucizesi

4. Güçlerini adil kullanmayı öğrenirler:

Konuşamayan, üzüntüsünü, sevincini derdini anlatamayan bir hayvan sadece çocuklara değil hepimize güçsüz canlıyı temsil eder. Çocuklar hayvanlarla birlikte gücünü adil ve dengeli kullanmak gibi önemli temel nitelikler edinir.

c76ba708f2fa3c8c08dcba9ead067511 Hayvanların Çocuklar Üzerindeki 8 Mucizesi

5. Özgüvenleri artar:

Hayvanın kendine bakan bir insana ihtiyacı vardır. Bir canlının kendine ihtiyacı olduğunu ve bu bağ ile yaşamını sürdürebildiğini bilmek çocuğun kendine güvenini besleyip pekiştiren eşi bulunmaz bir durumdur.
62331f5926ebb31e507977507354241c Hayvanların Çocuklar Üzerindeki 8 Mucizesi

6. Kendine yeterek bağımsız bir kişi olmayı öğrenirler ve sorumluluk duyguları gelişir:

Bir canlının O’na ihtiyacı olduğunu bilmesi ve o hayvanın sorumluluğunu taşıması sebebiyle çocuklardaki sorumluluk duygusu yaşıtlarından daha ileri seviyede olur. Bu çocuklar düzenli olma, insiyatif kullanma ve güvenilir olma konularında hep bir adım önde yer alırlar.

cc694751755204df90704e961dfced39 Hayvanların Çocuklar Üzerindeki 8 Mucizesi

7. Koşulsuz dostluğun  güzelliğiyle tanışırlar:

Evcil hayvanların çocuklar için zamanları hep vardır. Bu yüzden bu küçük sevimli dostlar kendini yalnız hisseden çocuklar için en iyi yoldaştır.  Hayvanlar çocukları sorgusuz sualsiz oldukları gibi de kabul ettiklerinden aralarında çok özel ve çok farklı bir bağ oluşur. Onlar çocukların her türlü sıkıntılarını sabırla dinlediklerinden ve çocuğa göre, gereksiz nasihatlerde de bulunmadıklarından dostluklarının sonu olmaz.

12cbdd63dda6b9d41fef93ee5fa4d961 Hayvanların Çocuklar Üzerindeki 8 Mucizesi

8. İletişim becerileri artar:

Sosyal bir ortamda eğer evcil hayvanlar varsa, çocuklar daha konuşkan ve birbirlerine karşı iletişime daha açık olurlar. Evcil hayvan besleyen çocuğun onunla yaşadıklarını anlatması çocuk için en eğlenceli işlerden biridir. Bu vesileyle konuşma becerisini ve kelime dağarcığını da geliştiren çocuk daha kolay arkadaş edinir ve sosyalleşir.

Engelli ya da otizmli çocuklar iletişime kapalıdır ve bunun için çoğu otizmli çocuk eğitim almaktadır. Fakat eğer evde çocuğun bağlılık duyduğu bir evcil hayvan varsa, yanına gelen kişi evcil hayvan hakkında sorular sormaya başladığında çocuk cevap vermeye daha açık bir hale gelir.

fa665aa2ed221bdf59fb2211d4ed01ad Hayvanların Çocuklar Üzerindeki 8 Mucizesi

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

Hayvanların Çocuklar Üzerindeki 8 Mucizesi

İkinci Yüzler: Biz Sadece İnsan Olduğumuzu Hatırlayalım

Hayvanların Çocuklar Üzerindeki 8 Mucizesi

Tarifsiz Güzelliğe Sahip Hamile Hayvanlar