Hayvanseverlerin Baskısı Deve Getirtmek İsteyen Belediye Başkanına Geri Adım Attırdı

Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu daha önce turizme katkı sağlamak amacıyla deve getirtmek istediğini açıklamıştı. Sennaroğlu, hayvanseverlerin gösterdiği tepkilerin ardından bu fikrinde vazgeçtiğini açıkladı.

Bağımsızlık Yolu Ekoloji ve Hayvan Hakları Komitesi yaptığı yazılı açıklamada, gerekli izinler alındıktan sonra 30 deveyi gemiyle Kıbrıs’a getirip deve güreşi yapılmasını planlayan Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu’nun hayvanseverlerin haklı tepkileri sonucunda geri adım atarak deve güreşini iptal ettiğini duyurduğunu aktardı.

hayvanseverlerin-baskisi-deve-getirtmek-isteyen-belediye-baskanina-geri-adim-attirdi2 Hayvanseverlerin Baskısı Deve Getirtmek İsteyen Belediye Başkanına Geri Adım Attırdı

Bağımsızlık Yolu Ekoloji ve Hayvan Hakları Komitesi, Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu’nun 7 Mayıs Eko gününde turizme katkı sağlamak amacıyla deve kullanacağını açıklamasını hayretle karşıladıklarını kaydetti.

hayvanseverlerin-baskisi-deve-getirtmek-isteyen-belediye-baskanina-geri-adim-attirdi3 Hayvanseverlerin Baskısı Deve Getirtmek İsteyen Belediye Başkanına Geri Adım Attırdı

Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 10. maddesinde “Hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamaz, hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlardan yararlanılan gösteriler hayvan onuruna aykırıdır” denildiğine dikkat çekilen açıklamada, Hayvan Refah Yasası’nın 16. Maddesinin ise  hayvanların teşhir edilmesi üzerine özel kısıtlamalar getirdiği hatırlatıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Kendi türümüz harici canlılar, insanların çıkarları uğruna kullanılacak ve ticari kaynak olarak görülecek birer nesne değildir. Develerin gerek güreş gerek ticari amaçlar için bulundukları yerden mesafelerce yol kat ettirilip Kıbrıs’a getirilmesine şiddetle karşı çıkıyoruz. Ve diyoruz ki “Hayvan dostlarımızla eşit ve özgür bir dünyada yaşayana dek Sennaroğlu gibilerle mücadele etmeye, onları açık bir biçimde eleştirmeye ve bu gibilerin karşısında durmaya devam edeceğiz.”

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

“Kulaklı Orman Baykuşu” Kavgasında Sular Durulmuyor

“Kulaklı Orman Baykuşu” Kavgasında Sular Durulmuyor

Alsancak’ta Köpeklerin Toplatılmasına Hayvanseverlerden Tepki

Alsancak’ta Köpeklerin Toplatılmasına Hayvanseverlerden Tepki