İBB, Kısırkaya Barınağı’nın İkinci Etabını Eyüp’e Taşıyacak

İBB, Kısırkaya Barınağı’nın İkinci Etabını Eyüp’e Taşıyacak

Projelendirildiği günden beri, hayvan dostlarının ‘toplama kampı’na benzeterek defalarca protesto ettiği Sarıyer’deki İBB Kısırkaya Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi’nin ikinci etabının Eyüp’e taşınmasına karar verildi.

kisirkaya2 İBB, Kısırkaya Barınağı’nın İkinci Etabını Eyüp’e Taşıyacak

Sokak hayvanları için ‘tecrit ve toplama kampı’ olacağı iddia edilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait ve bir kısım inşaatı halen devam eden barınak, binlerce hayvan kapasiteli ve konumundan dolayı sert iklim koşullarına sahip.

100’ün üzerinde örgütün imza toplayarak karşı çıktığı Kısırkaya barınağında eleştiriler, 20 bin hayvanın şehirden koparılarak gönüllülerin erişiminden uzak bir bölgede, sadece çalışanların insafına bırakılacak olmasında yoğunlaşıyor. Hayvan dostları barınaktaki hayvanların sistematik olarak itlaf edileceğinden endişe duyuyor.

kisirkaya3 İBB, Kısırkaya Barınağı’nın İkinci Etabını Eyüp’e Taşıyacak

‘Hizmetin Etkin ve Yerinde Verilebilmesi’ Gerekçe Gösterildi

Prefabrik yapıların kurulduğu ancak henüz hizmete açılmayan ikinci etabın taşınmasına gerekçe olarak “Sahipsiz hayvanlara verilen hizmetin etkin ve yerinde verilebilmesi” gösterildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Haziran ayı toplantısında, barınağın ikinci etabındaki prefabrik binaların Eyüp Işıklar mahallesindeki bir alana taşınmasına karar verildi.

kisirkaya4 İBB, Kısırkaya Barınağı’nın İkinci Etabını Eyüp’e Taşıyacak

Sarıyer’in Karadeniz kıyısında 700 dönümlük bir alanda kurulu barınak, iki kısımda hizmet veriyordu. 1’inci etabı tamamlanarak hizmete giren bakım evinin ikinci etabı için prefabrikler yerleştirilmiş ancak ilk etap dolmadığı için ikinci etaba hayvan alımına başlanmamıştı.

kisirkaya5 İBB, Kısırkaya Barınağı’nın İkinci Etabını Eyüp’e Taşıyacak

AKP ve CHP’lilerin oybirliğiyle geçen karara göre, sokak hayvanlarının yeni adresi, üçüncü köprü ile üçüncü havalimanının bağlandığı Işıklar köyü olacak. Bu arazi planlarda ‘kırsal yerleşim alanı’ olarak tanımlanıyor. İlgili kurumların taşınma kararına olumlu görüş bildirdiği kararda, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün bölgeden içme suyu şebeke hattı geçtiğine dair uyarısı dikkat çekiyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

İBB, Kısırkaya Barınağı’nın İkinci Etabını Eyüp’e Taşıyacak

‘Çocuklar için Hayvan Hakları Atölyeleri’ Çalıştayı Düzenlendi

İBB, Kısırkaya Barınağı’nın İkinci Etabını Eyüp’e Taşıyacak

Beton Saksıyı Kırarak Sıkışan Köpeği Kurtardılar