İğneada’ya Yapılması Planlanan Çimento Limanı Doğal Hayatı Yok Edecek

İğneada’ya Yapılması Planlanan Çimento Limanı Doğal Hayatı Yok Edecek

Trakya’nın Karadeniz’e batıdaki en uç kıyısında bulunan, longoz ormanları ve biyolojik çeşitliliğiyle dikkat çeken İğneada beldesinin felaketi olacak projeye bakanlıktan olumlu görüş geldi

longoz1 İğneada’ya Yapılması Planlanan Çimento Limanı Doğal Hayatı Yok Edecek

Kırklareli’nin biyolojik çeşitliliğiyle tüm dünyanın ilgisini çeken İğneada beldesinde daha önce mahkeme kararıyla iptal edilen çimento limanı projesi yeniden hayata geçirilmek isteniyor.

Limak’a bağlı olduğu belirtilen Ada Liman İşletmeciliği’nin liman için hazırladığı ÇED (çevre, etki, değerlendirme) raporuna Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olumlu görüş bildirdi. Doğal Hayatı Koruma Vakfı (DAYKO) Başkanı Nusret Türkkan ise proje için, “İğneada’nın ölüm fermanı” dedi.

longoz2 İğneada’ya Yapılması Planlanan Çimento Limanı Doğal Hayatı Yok Edecek

Plaj ve Sahil Alanı Kapatılacak

İleri Haber’den Rıfat Doğan’ın haberine göre milli park statüsüne sahip longoz (susabar) ormanlarının dibinde kurulması planlanan çimento limanına ait tanıtım dosyasında, limana sadece çimento ve kimyasal zehirli katı atık taşıyan gemilerin yanaşacağı ve liman sahasının tümünün klinker (çimento üretimi sırasında pişmiş kil ve kalkerlerin birleşiminden oluşan iri taneli malzeme) öğütme sahası olarak kullanılacağı belirtiliyor.

Plana göre mevcut balıkçı limanının önüne 700 metrelik büyük bir liman mendireği çekilerek, limanın arka tarafındaki plaj ile öğretmenler kampı da denilen sahil alanı komple kapatılacak. İğneada balıkçı limanı ise Beğendik Köyü’ne yeni yapılan balıkçı limanına taşınacak.

longoz3 İğneada’ya Yapılması Planlanan Çimento Limanı Doğal Hayatı Yok Edecek

Longoz Ormanlarından Günde 300 Çimento Kamyonu Geçecek

Projenin hayata geçirilmesi durumunda İğneada Körfezi ve longoz ormanları, günde 300 çimento kamyonunun geçeceği bir mezarlığa dönüşecek.

longoz4-oc İğneada’ya Yapılması Planlanan Çimento Limanı Doğal Hayatı Yok Edecek

“İğneada’nın Ölüm Fermanı İmzalanıyor”

Limanın yapılacağı koyun Karadeniz’in en doğal şeridi olduğunu ve bölgenin longoz ormanlarının yanı başında yer aldığına dikkat çeken Doğal Hayatı Koruma Vakfı (DAYKO) Başkanı Nusret Türkkan, “Orası aynı zamanda balık üreme bölgesi. Balıkçılığa ve deniz yaşamına da zarar verecek. Bu proje İğneada’nın ölüm fermanı anlamına gelecek” dedi.

Limana giriş yapacak ağır taşıtlar için yol ve köprü inşasına başlandığını dile getiren Türkkan, konuya ilişkin itirazda bulunacaklarını kaydetti.

longoz5 İğneada’ya Yapılması Planlanan Çimento Limanı Doğal Hayatı Yok Edecek

Kaynak: İlerihaber

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

Sokak Köpeklerini  Beslerken Vuruldu

Sokak Köpeklerini Beslerken Vuruldu

Külhanbeyi Bir Kuş Üzerinden Photoshop Savaşları!

Külhanbeyi Bir Kuş Üzerinden Photoshop Savaşları!