İki Bacaklı Buzağının Sevgi Dolu İnsanları

İki Bacaklı Buzağının Sevgi Dolu İnsanları

Hayvan dostu insanların, hayvanlara koşulsuz sevgisi ile ilgili haberler içimizi ısıtıyor. Zonguldak‘ın Ereğli ilçesinde ön ayakları olmayan buzağıyı sahibi biberonla besleyerek, hayatta kalması için çabalayan Kenan Okur bu koca yürekli insanlardan sadece biri.
buzagi-ajanimo1 İki Bacaklı Buzağının Sevgi Dolu İnsanları

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde dünyaya gelen iki bacaklı buzağı görenlerin ilgisini çekiyor. İlçeye bağlı Dedeler köyünde yaşayan Kenan Okur, ahırına girdiğinde doğum yapan ineğin yanındaki iki bacaklı buzağıyı almaya çalışırken şaşkınlık yaşadığını söyledi.

buzagi-ajanimo-2 İki Bacaklı Buzağının Sevgi Dolu İnsanları

Yıllardır hayvan beslediğini ve ilk kez böyle bir olayla karşılaştığını anlatan Okur, “Hayvan kendiliğinden doğum yapmış. ‘Dana mı yoksa düve mi?’ diye bakmak istedim. Ayaklarından kaldırmak isterken, ön ayaklarının olmadığını gördüm. Şaşırdım ve hemen veterineri aradım” dedi. Okur, dün dünyaya gelen yavruyu biberonla beslemeye çalıştıklarını anlatarak, ne yapacaklarını bilemediklerini, yaşatabildikleri kadar yaşatmak istediğini dile getirdi. Buzağının bu şekilde yaşamasının zor olduğunu belirten Okur, “Annesi, doğduğunda tüm annelerin yaptığı gibi yavrusunu yaladı, kalkmak istiyor ama kalkamıyor” dedi.

buzagi-ajanimo-3 İki Bacaklı Buzağının Sevgi Dolu İnsanları

Veteriner Hüseyin Demircan, iki ayaklı hayvanın doğmasından dolayı şaşkınlık yaşadıklarını belirterek, bölgedeki hayvanlardaki sakat doğum oranının yüzde 20-25 civarında olduğunu söyledi. Bunun nedeninin “akabane” ismi verilen hastalık olduğunu söyleyen Demircan, “Bu hastalık ırmağa yakın köylerdeki hayvanlarda daha fazla görülüyor. Gelişimini tamamlayamayan buzağı anne karnında ölüyor veya sakat doğuyor. İlginç bir doğum olayı diyebiliriz. Biz hayvan sahibine tedaviyle ilgili bilgilendirme yaptık. Çok yoğun bir tedavi uygulanması gerekiyor. Buzağı gün geçtikçe kilo alacağı için yatalak yaraları oluşacak ve hayvan böylelikle daha fazla acı çekmeye başlayacak. Sonuçta kararı hayvan sahibi verecek.” açıklamasında bulundu.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
İki Bacaklı Buzağının Sevgi Dolu İnsanları

Haftanın öne çıkanları

İki Bacaklı Buzağının Sevgi Dolu İnsanları

Kedi Videoları Kafa Açıyor