‘İki Yüzlü’ Kedi Yavrusu Yaşam Savaşı Veriyor

ABD’de iki yüzlü olarak dünyaya gelen kedi yavrusu Duo hayata tutunmaya çalışıyor.

‘İki Yüzlü’ Kedi Yavrusu Yaşam Savaşı Veriyor

Duo, iki suratla doğmuş bir kedi yavrusu. Onu diğer kedi yavrularından ayıran ‘Diprosopus’ rahatsızlığı nedeniyle, tek bir vücuda bağlı miyavlayabildiği iki ağıza ve koku alan iki burna sahip.

Doğumdan sonra annesi yavru kediyi kabul etmediği için, Duo, New York’ta bir kedi hastanesinde veteriner hekim olarak çalışan Dr. Ralph Tran tarafından sahiplenildi ve oradaki doktorlar sayesinde hayata tutunabildi.

‘İki Yüzlü’ Kedi Yavrusu Yaşam Savaşı Veriyor

Duo yaşıtı yavru kedilere göre daha çelimsiz. Dr. Tran’ın aynı anda yemeye çalışan iki ağzı sebebiyle, otonom bir şekilde beslenmeyi öğrenmesi üç ayı buldu.

Diprosopus rahatsızlığı görülen kediler genelde sadece bir kaç gün hayatta kalsa da, Duo geçtiğimiz günlerde 4 aylık oldu ve Dr. Tran yavru kedinin her geçen gün daha sağlıklı ve enerjik olduğunu ayrıca diğer kedilerle de iletişim kurmaya başladığını söylüyor.

Facebook sayfası var

Duo’nun aynı zamanda kendisi adına açılmış 28 bin takipçili bir Facebook sayfası var. Dr. Tran, yavru kedinin tedavisinde katettikleri yolu takipçileriyle paylaşıyor.

15 sene ile bugüne kadar diprosopos rahatsızlığı ile en uzun süre yaşayan kedi Frank & Louie oldu. Dr. Tran, Duo’nun sağlığı konusunda umutlu: “Gelecek bize ne getirir bilemeyiz ama Duo’yu hayatta tutmak için elimden gelen her şeyi yapacağım.”

‘Diprosopus’ rahatsızlığı nedir?

Diprosopus son derece nadir de olsa doğuştan gelen genetik bir bozukluk. Hayvanlarda, insanlara göre daha sık görülen rahatsızlık, canlıların ortak bir beyine bağlı iki adet yüze sahip olmasına neden oluyor.

Kaynak: Euronews

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

‘İki Yüzlü’ Kedi Yavrusu Yaşam Savaşı Veriyor

Ankara’da Bir İlk: Büyükşehir Belediyesi “Hayvanlarda İlk Yardım Eğitimi” Verecek

‘İki Yüzlü’ Kedi Yavrusu Yaşam Savaşı Veriyor

Köpeklerde Dışkı Rengi Hangi Hastalıkların Habercisi?