İklim Değişikliği Memelilerin Neslini Yok Etmeye Başladı

İklim Değişikliği Memelilerin Neslini Yok Etmeye Başladı

Bilim insanları, insanoğlunun neden olduğu iklim değişikliğinin ilk kez bir memelinin neslinin tükenmesine yol açtığını belirledi. Avustralya’nın Queeensland sahili açıklarındaki Büyük Set Resifi’nin endemik türü olan bir kemirgen, maalesef yok oldu.

melomi İklim Değişikliği Memelilerin Neslini Yok Etmeye Başladı

Mozaik kuyruklu fare olarak anılan Bramble Adası Melomyleri, insanoğlunun neden olduğu iklim değişikliği nedeniyle, dünyanın herhangi bir yerinde yok olan ilk memeli olarak kayıtlara geçti.

The Guardian gazetesinin haberine göre; bu tür sadece 340 metre uzunluğunda, 150 metre genişliğindeki Bramble Adası’nda yaşıyordu. Varlığı 1845 yılında Avrupalılar tarafından kayda geçirilen bu kemirgenler, o dönemde adada çok sayıda bulunuyordu.

melomy2 İklim Değişikliği Memelilerin Neslini Yok Etmeye Başladı

Ancak Queensland Çevre ve Mirası Koruma Departmanı’ndan Ian Gynther ile Queensland Üniversitesi ortaklığıyla gerçekleştirilen bir araştırma, acı tabloyu gözler önüne serdi.

Bu türe ait son kemirgen, 2009 yılında görüldü.

melomi3 İklim Değişikliği Memelilerin Neslini Yok Etmeye Başladı

Queensland Üniversitesi’nden Naitalie Waller ve Luke Leung tarafından yazılan rapora göre, bu türün neslinin tükenmesinin ana nedeni, deniz seviyesinin yükselmesi.

Denizlerin yükselmesini bir sonucu olarak, ada birçok kez sulara gömüldü ve bu da hayvanların ve yaşam alanlarının yok olmasına yol açtı.

Kaynak: The Guardian

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

İklim Değişikliği Memelilerin Neslini Yok Etmeye Başladı

‘Kuş Beyinli’ Deyip Geçme!

İklim Değişikliği Memelilerin Neslini Yok Etmeye Başladı

Akademisyeninden Siyasetçisine Bitmeyen ‘Hayvan’ İstismarı