İnsanlar Tarafından Kullanılan İlaçlara Maruz Kalan Hayvanlar Ağır Etkilendi!

Avustralya’da yürütülen bir çevre araştırmasının verilerine göre günümüz modern ilaçlarına ait kimyasallar kanalizasyon sistemlerinden geçerek ve filtreleri aşarak doğaya ve sonunda suda yaşayan böceklere ve o böceklerle beslenen hayvanlara ulaşıyor.

Avustralya‘nın altı nehrinde gerçekleştirilen araştırma çalışmaları sonucunda Melbourne şehri civarında yaşayan hayvanlarda yüksek dozda antidepresan ve ağrı kesici çıktı.

İnsanlar Tarafından Kullanılan İlaçlara Maruz Kalan Hayvanlar Ağır Etkilendi!

Euronews’in haberine göre  bu iki kimyasalın yanı sıra başka ilaçlarda kullanılan aktif maddelerin de görüldüğü belirtiliyor. Yeterli filtreleme sisteminin olmadığı yerlerde bu kimyasalların çok daha yüksek seviyelerde doğal yaşamı etkilediği raporlandı.

Dünyanın her yerinde durum benzer Cary Ekoloji Bİlimleri Enstitüsü’nde görevli Akuatik Ekolojist Emma Rossi şunları söylüyor:
“Biz bu araştırmaları Avustralya’da yürütüyoruz ancak dünyanın diğer ülkelerinde durumun farklı olduğunu düşünmek için hiçbir neden yok.
Nerede insanlar ilaç kullandıktan sonra tuvalete gidiyorsa veya tarihi geçen ilaçlar için çöp ayrıştırması yapmıyorsa benzer durumun oluşması
kaçınılmaz.”
Rossi’nin çalışmasında örümcekler, sinekler ve suda yüzen böcek türleri ile bunlarla beslenen bitkiler ve hayvanlar incelendiğinde toplam 98 farklı
medikal kimyasala bakıldı ve bunlardan 69’unun bu canlılarda bulunduğu tespit edildi.

Ecza Deposu Gibi

En yoğun olarak bulunan maddeler: sentetik ağrıkesici tramadol ve codeine; antimantar ilacı fluconazole; yüksek tansiyon ilacı metoprolol ve antidepresan ilacı olan clomipramine. Araştırmada bu maddeler kadar yoğun olmasa da farklı antibiyotikler, yüksek kolestrol ilaçları, epilepsi, ülser ve kalp ilaçlarına ait maddelere de rastlandığı kaydedildi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

Köpeği Boğazından Bıçakladı!

Köpeği Boğazından Bıçakladı!

Emekli Öğretmenler, Hasta Kediler için Karavan Satın Aldı

Emekli Öğretmenler, Hasta Kediler için Karavan Satın Aldı