Işıklı Gölü’nün Kuruması Canlı Yaşamını Tehdit Ediyor

Işıklı Gölü’nün Kuruması Canlı Yaşamını Tehdit Ediyor

Ege bölgesinin en büyük tatlı göllerinden olan Işıklı gölü sulama sezonunun açılmasıyla birlikte kuraklık tehdidi altında. Sulama, dikkatli bir şekilde yapılmazsa kısa zamanda suyun tükeneceği ve göldeki canlıların yaşamlarının risk altında olduğu belirtildi.

ege-göl-3 Işıklı Gölü’nün Kuruması Canlı Yaşamını Tehdit Ediyor

64 kilometrekarelik yüzey alanı ile Ege bölgesinin en büyük tatlı su göllerinden olan Işıklı gölü sulama sezonun açılması ile kuraklık tehdidi altında. Tarımsal sulamanın en yoğun olduğu Temmuz ayında gölde 10 günlük su kaldığı belirtildi.

16 takımdan 52 familyaya ait 217 tür olmak üzere 300 bine yakın kuş’un yaşadığı 101 kuş türünün de üreme alanı olarak kullandığı göl, Sazan ve turna türü balıklara da ev sahipliği yapıyor.

Kıyıdan 200 metre çekilen sular sonucunda gölün kenarında demirleyen sandallar çamurda kalırken göle gezmeye gelen vatandaşlar sandalla gezdikleri yerleri yürüyerek geziyor.

one-cıkan-ege-göl Işıklı Gölü’nün Kuruması Canlı Yaşamını Tehdit Ediyor

Kaymakamlıkta Toplantı Yapıldı

Işıklı gölünden sulama yapan Sağ Sahil Sulama Birliği, Sol Sahil Sulama Birliği, Çivril Belediyesi ve DSİ Çivril İşletme şefliği ile yapılan toplantıda göldeki suyun sadece doğal yaşam için kaldığı belirtilerek çiftçilerin suyu dikkatli kullanması konusunda uyarılması gerektiği ifade edildi. Yer altı kaynakları ile Işıklı Akgöz, Küfi çayı ve Dinardan gelen kollardan beslenen gölde aşırı buharlaşmanın olduğu belirtilirken doğal kaynaklardan gelen su miktarının azalmasının da gölün suyun azalmasında etkili olduğu ifade edildi.

ege-göl-2 Işıklı Gölü’nün Kuruması Canlı Yaşamını Tehdit Ediyor

650 Bin Dekar Arazi Sulanıyor

1 Nisan’da başlayan sulama sezonu ile yaklaşık 650 bin dekar arazinin sulama ihtiyacını karşılayan Işıklı gölünde başlayan kuraklık neticesinde 30 Eylül’de sona erecek sulama sezonun sonuna kadar su kalmayacağı belirtiliyor. Doğal yaşamın devam etmesi için göldeki su miktarının %26’sının bırakılması gerektiğini belirten yetkililer “gölde yaşayan balık ve kuşların hayatını devam ettirebilmesi için gölde su bırakmak gerekiyor. Ama su bırakırsak çiftçide mahsulünü sulayacak su bulamayacak. Bu yıl buharlaşma çok fazla oldu. Doğal beslenme kollarından gelen su miktarı buharlaşma ile yok oluyor göldeki su miktarı artmıyor. Ayrıca gölün zemini çok fazla dolduğu için fazla su depolanamıyor her yıl daha az su tutulabiliyor” diyor.

ege-göl-4 Işıklı Gölü’nün Kuruması Canlı Yaşamını Tehdit Ediyor

 “Gölün Kuruduğunu İlk Defa Görüyorum “

Işıklı mahallesinde yaşayan Cevat Dinç, Işıklı gölünün ilk defa kuruduğunu belirterek “Ben gölün yapıldığı günden beri biliyorum. Yazları arazi sulaması yapıldığı için su miktarı biraz azalırdı ama ilk defa bu kadar kuruduğunu gördüm” dedi. Ahmet Erdoğan “Işıklı’ya 50 yıl önce geldim Işıklı gölünün kuruyacağını hayal bile edemezdim 50 yıldır ilk defa gölü böyle gördüm” dedi. 16 takımdan 52 familyaya ait 217 tür olmak üzere 300 bine yakın kuş’un yaşadığı 101 kuş türünün de üreme alanı olarak kullandığı göl, Sazan ve turna türü balıklara da ev sahipliği yapıyor. İlerleyen günlerde göldeki su miktarının artmaması durumunda tarımsal sulama yapılabilmesi için doğal yaşam için ayrılan %26 lık su rezervinden bir kısmının kullanılmasının gündeme gelebileceği ifade ediliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

Işıklı Gölü’nün Kuruması Canlı Yaşamını Tehdit Ediyor

Bebek Sahibi Olamayan Çift ‘Asher’ı Sahiplendi

Işıklı Gölü’nün Kuruması Canlı Yaşamını Tehdit Ediyor

Hayvanlar İntihar Eder Mi?