Karıncaların Ölümle Sonuçlanabilen Güven Çemberi

Karıncaların kalabalık sürüler halinde bir çember oluşturarak döndüğü videoları izlemiş olabilirsiniz. Belki de sokakta yürürken gördüğünüz ancak sebebinin bu çemberin, doğanın en ilginç olaylarında biri olabileceğini tahmin etmediniz.

Karıncaların Ölümle Sonuçlanabilen Güven Çemberi

karinc-4 Karıncaların Ölümle Sonuçlanabilen Güven Çemberi

Karıncalar özellikle de kısmen kör olan işçi ve asker karıncalar, standart ability olarak sağda solda gezindikleri tüm süreler boyunca arkalarında feromon izleri bırakır, aynı kolonideki diğer karıncalar da bu feromon izlerini takip ederek hem yuvalarını bulur hem de yiyecek kaynakları ve tehlikeli bölgeler gibi noktalara ulaşımı sağlar.

karinca-3 Karıncaların Ölümle Sonuçlanabilen Güven Çemberi

Bir çeşit iç navigasyon sistemi olan bu feromon takibinin detayı olarak da çok karıncanın üzerinden geçtiği feromon izleri yoğunlaşır, yoğun feromon daha çok karıncayı kendine çeker.

karinca-cember-2 Karıncaların Ölümle Sonuçlanabilen Güven Çemberi

Fakat bu yeteneğin nadiren de olsa hata verdiği bir durum var. Kolonisindeki tek bir karıncaya bile sonsuz güvenen karıncalar, yönünü kaybeden bir karıncanın izlerini takip etmeye başlıyor ve diğer karıncaların da eklenmesiyle bir sarmal halinde kendi etraflarında dönmeye başlıyorlar. Bu takip öyle bir hal alıyor ki saatlerce bir çember halinde dönüp duran karıncalar yorgunluktan ölmeye başlıyorlar.

karinca-cember-o-c Karıncaların Ölümle Sonuçlanabilen Güven Çemberi

Çembere dahil olan (bazı durumlarda) binlerce karınca, hatta tüm koloni ölene kadar hemen önündeki karıncayı takip ediyor, bu ölüm çemberinden kurtulamıyor.

Kaynak: Ekşişeyler

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karıncaların Ölümle Sonuçlanabilen Güven Çemberi

Rusya’da Sokak Hayvanlarına İşkence Yapan Kadın Tutuklandı

Karıncaların Ölümle Sonuçlanabilen Güven Çemberi

Çankırı’daki Köpek Dostlarımız Onlar Sayesinde Kurtarılmış