Karlı ve Soğuk Havalarda Köpeğinizin Sağlığı için 10 Tedbir

Karlı ve Soğuk Havalarda Köpeğinizin Sağlığı için 10 Tedbir

Dışarda yaşayan köpeğiniz için veya evde yaşayan köpeğinizi dışarı çıkarırken dikkat etmeniz gereken 10 bilgi

1- Köpeğiniz soğuk havalarda asla bağlı olmamalıdır.

Donma olayları çok soğuk havalarda özellikle köpeklerin bağlı olarak hareketsiz bırakılması veya çok kısa tüylü köpeklerin ve yavru kedilerin bahçede barındırılması sonucu oluşur. Serbest olan köpekler hareketli oldukları sürece vücut ısılarını koruyabileceklerdir.

soguk1 Karlı ve Soğuk Havalarda Köpeğinizin Sağlığı için 10 Tedbir

2- Dostunuzun bir sığınağı olmalı.

Dostunuzun bahçenizde soğuk havalarda her zaman kolayca girip, sığınabileceği nitekim kuytu bir bölümünün olması gerekir. Doğru bir kulübe veya kuytu bir köşe köpeğinizi olumsuz hava şartlarından korunmasını sağlayabilir.

soguk2 Karlı ve Soğuk Havalarda Köpeğinizin Sağlığı için 10 Tedbir

3- Köpeğinizin kulübesinin çok büyük olmaması gerekli.

Ev dışında beslenen köpeklerin kulübelerinin çok büyük olmaması gerek. Kulübede uygun büyüklük, köpeğin yattığı zaman kapladığı ve ayaktayken içinde rahatça kendi çevresinde 360 derece dönebileceği kadarlık bir alandır. Eğer kulübe gereğinden büyük olursa yeterince sıcak tutmaz ve özellikle köpeğin kulak, kuyruk ve parmak uçlarında şiddetli soğuğa bağlı donmalar oluşabilir. Çok soğuk havalarda kulübeyi sytrofoam köpük üzerine yerleştirmek izolasyona yardımcı olur. Kulübenin içine de köpeğin yatması için sıcak tutan bir mat, yatak, karton ve bolca eski, okunmuş gazeteler koyulabilir.

soguk3 Karlı ve Soğuk Havalarda Köpeğinizin Sağlığı için 10 Tedbir

4- Enerjisi yüksek bir mama ile besleyin.

Bahçede yaşayan kedi/köpeklerin soğuk havalarda daha fazla kaloriye ihtiyacı olur. Bu nedenle ısı sıfırın altına düştüğünde mesela köpeğinizin ortalama enerji ihtiyacının yüzde 30 fazla olacağını göz önüne alarak enerjisi yüksek bir mama ile besleyin, veya günlük mamasını bu süre içinde arttırın.

soguk4 Karlı ve Soğuk Havalarda Köpeğinizin Sağlığı için 10 Tedbir

5- Tuzlanmış yolda köpeğinizi gezdirmeyin.

Yollarda buz çözücü olarak kullanılan tuz, magnezyum veya kalsiyum klorid gibi maddeler köpeğinizin patilerinde tahrişe yol açabileceği gibi, bu maddelerin sindirilmesi de zehirlenmeye sebep olabilir. Tuz atılmış bölgelerde köpeğinizi yürüyüşe çıkarmayınız. Eğer köpeğinizin böyle bir madde ile temas ettiğini düşünüyorsanız, ayaklarını ıslak bir havlu ile iyice silerek temizleyebilirsiniz. Yürüyüş sırasında köpeğinizin parmak aralarında biriken karları düzenli olarak temizlemelisiniz.

soguk5 Karlı ve Soğuk Havalarda Köpeğinizin Sağlığı için 10 Tedbir

6- Buz tutmuş yerlerden geçerken dikkat edin.

Köpeğinizi üzeri buz tutmuş su birikintileri, göl ve akarsulardan korumalısınız. Buzun ince olduğu yerlerdeki kırılmalarla köpeğiniz hayati tehlike yaşayabilir.

soguk6 Karlı ve Soğuk Havalarda Köpeğinizin Sağlığı için 10 Tedbir

7- Yaşlı ve hata köpeğinizi dışarı çıkarmayın.

Yaşlı, hasta, bakıma ihtiyacı olan petinizi mümkün olduğunca kış aylarında dışarı çıkarmamalısınız. Özellikle eklem hastalıkları ve buzda kayma sonucu oluşacak kazalar yaşlı köpekler için çok zararlı olabilir.

soguk7 Karlı ve Soğuk Havalarda Köpeğinizin Sağlığı için 10 Tedbir

8- Dışarıda yaşayan köpeğinizi mutlaka gözlemleyin.

Aşırı soğuğa maruz kalan köpek veya kedide vücut ısısı aşırı düşer, çevreye karşı ilgi azalır ve ortadan kalkar, dil ve diş etlerinde morarmalar başlar, eklemler sertleşmiştir ve hasta haraketsiz, uyuklar haldedir. Böyle hastalarda özellikle kulak uçları, kuyruk ucu, burun ve ayaklar gibi organlar ilk donan yerlerdir.

soguk8 Karlı ve Soğuk Havalarda Köpeğinizin Sağlığı için 10 Tedbir

9- Su kaplarını değiştirin.

Bahçede yaşayan kedi/köpeğinizin suyu donduysa değiştirmelisiniz. Metal ya da çelik su kapları suyu çabuk dondurur, kış aylarında kullanmamaya dikkat etmek gerekir.

soguk9 Karlı ve Soğuk Havalarda Köpeğinizin Sağlığı için 10 Tedbir

10- Sokak hayvanlarını unutmayın!

Özellikle soğuk ve karlı günlerde bizlere çok daha fazla ihtiyacı olan sokak canlarını unutmayalım. Soğuk havalarda bir kedi/köpek evi yapıp mama ve suyunu koymamız bir nebzede olsa onları koruyacaktır.

soguk10 Karlı ve Soğuk Havalarda Köpeğinizin Sağlığı için 10 Tedbir

Kaynak: Haysev

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

Karlı ve Soğuk Havalarda Köpeğinizin Sağlığı için 10 Tedbir

Dünyanın En Acı Verici Isırığına Nasıl Tepki Verilir?

Karlı ve Soğuk Havalarda Köpeğinizin Sağlığı için 10 Tedbir

2016’nın En İyi 10 Hayvan Fotoğrafı