Kartallar Yalnız Uçar

Kuş türleri arasında en asil, en yırtıcı ve en yükseklerde uçan kartallar yalnızlığı ve mücadeleci gücü ile nam salmış hayvanlardır. Güçlü gagaları ve pençeleri ile ise onların en büyük avantajıdır.

Kartallar Yalnız Uçar
Yırtıcı kuşlardan kartallar genel olarak diğer uçan yırtıcılardan daha büyük ve daha güçlüdürler. Bu kuşların kafa yapıları daha büyüktür. Diğer yırtıcı kuşlara benzer şekilde eğri gagaları, kaslı bacakları ve güçlü pençeleri vardır. Eğri gaga şekli avlarının etlerini söküp almaya yardımcı olurken, kaslı bacakları ve kilitlenebilen pençeleri sayesinde kendilerinden daha ağır avları bile uçarak taşıyabilirler.
kartallaryalnizucar-7 Kartallar Yalnız Uçar
Kartalların görme yetenekleri çok gelişmiştir. Yüksek irtifalarda süzülürken yeri tarayarak avlarını hissettirmeden tespit edebilirler. Gözbebeklerinin kafataslarına oranla çok büyük oluşu, gelişmiş görme yeteneklerinin anahtarıdır.
kartallaryalnizucar-8 Kartallar Yalnız Uçar
Ayrıca kartallar diğer kuşlara göre çok daha yükseğe uçarlar. En yükseğe uçan kuşlar kartallardır. Genel yaşam alanları ormanlar ve dağlardır.

kartallaryalnizucar-9 Kartallar Yalnız Uçar

Yuvalarını yüksek kayalıklara ve uzun ağaçların üst kısımlarına yaparlar. Yuvaya bıraktıkları bir ya da birkaç yumurtanın kuluçka dönemi altı-sekiz hafta sürer.

kartallaryalnizucar-10 Kartallar Yalnız Uçar

Kartal, diğer uçan yırtıcılardan daha iri ve daha güçlü ve en uzun yaşayanıdır. Eğri gaga yapısı avlarının etlerini söküp almaya yardımcı olurken, kaslı bacakları ve kilitlenebilen pençeleri sayesinde kendilerinden daha ağır avları bile uçarak taşıyabilirler.

kartallaryalnizucar-5 Kartallar Yalnız Uçar

70 yıla kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşındayken çok ciddi ve zor bir karar vermek zorundadır.

kartallaryalnizucar-4 Kartallar Yalnız Uçar

Kartalın yaşı 40 yaşına vardığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir.

kartallaryalnizucar-6 Kartallar Yalnız Uçar

Gagası uzar ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır.
Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır. Dolayısıyla kartal burada iki seçimden birini yapmak zorundadır:
– Ya ölümü seçecektir,
– Ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir.

kartallaryalnizucar-3 Kartallar Yalnız Uçar

Bu yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürecektir.

Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde, yuvasında kalır. Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar.

kartallaryalnizucar-2 Kartallar Yalnız Uçar

5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.

Ve Kartal’lar tüm bunları yaparken diğer kuş türlerine karşın yalnız olmayı tercih ederler…

İlgili Haberler

Kartallar Yalnız Uçar

İrem Derici’nin “Kıymetlisi” Barınaktan

Kartallar Yalnız Uçar

Antalya’daki Kedi Katliamı Şüphelisi Rus Gözaltında