in ,

Kedi Lösemisi Nedir Ve Kedi Dostunuzu Bu Hastalıktan Nasıl Koruyabilirsiniz?

Hayatını kedilerle paylaşan herkesin ismini mutlaka duyduğu hastalıklardan biri olan kedi lösemisi son derece tehlikeli ve kedilerin yaşamına mal olma olasılığı çok yüksek.

Kedi lösemisi kedi severlerin korkulu rüyalarından biri ki böyle olması da gayet doğal zira kedi lösemisi tüm ırklardaki evcil kedilerin ölüm nedenleri arasında büyük bir yer tutuyor. Erkek kedilerde dişi kedilere kıyasla daha sık görülen kedi lösemisi her yaştan kedide görülebilir ancak 1-6 yaş arasındaki kedilerde görülme sıklığı çok daha fazladır. Kedi lösemisi viral bir hastalıktır ve etkeni feline leukemia isimli virüstür. Tüm viral hastalıklarda olduğu gibi kedi lösemisinde de tedaviden çok korumaya odaklanmak gerekir zira viral hastalıkların tedavisi oldukça zordur, üstelik birçok kedi bu tedavilere cevap vermeyip hayatını kaybedebilir.

Kısırlaştırılmayan erkek kedilerde lösemi görülme olasılığı çok yüksektir

Kedi lösemisinin ana bulaşma şekli ısırık yaralarıdır ve erkek kedilerde bu hastalığın daha sık görülmesinin altında yatan neden de erkek kedilerin birbirleri ile kavga ederken aldıkları ısırık yaralardır. Bu yüzden kedi lösemisi tüm kediler içinde en fazla kısırlaştırılmamış erkek kedileri etkiler. Ayrıca ısırık yaraları kadar sık olmasa da aynı mama kabını paylaşmak gibi tükürük alışverişi olabilecek durumlar da löseminin bulaşmasına yol açabilir. Bunun yanı sıra enfekte anne sütü ile hastalığı yavrulara da bulaştırabilir.

Kedilerde lösemi belirtileri

Kedi lösemisi virüsünü alan kediler farklı şekillerde enfekte olabilirler ve bu enfeksiyonlara bağlı olarak belirtiler de değişebilir ancak kedilerde lösemi belirtileri genel olarak şunlardır;

 • Anemi
 • Letarji ( yaşamsal işlevlerin azaldığı patalojik uyku hali)
 • Aşamalı kilo kaybı
 • Apseler
 • Lenf düğümlerinde büyüme
 • Sürekli ishal
 • Dış kulak ve deri enfeksiyonları
 • Yüksek ateş
 • Titrek, sallanarak, koordinasyonsuz yürüme
 • Burun iltihabı
 • Göz iltihabı
 • Diş eti ya da ağız dokularında enfeksiyon

FELV virüsü nedeni ile kedilerde bu belirtilerin hepsi ortaya çıkabileceği gibi sadece bir kaçı da görülebilir ve kedinizde sadece bu belirtilerden biri dahi olsa hiç zaman kaybetmeden veterinere götürmeniz hayatını kurtarabilmenin tek yoludur.

Kedi lösemisi kanser ilişkisi

Kedi lösemisi aynı zamanda bir kaç tür kansere de neden olan bir hastalıktır. Kedi lösemisi ile ilişkisi olan kanser türleri içinde en sık görülenler lenfoma ve fibröz dokularda gelişen fibrokarsomlardır. Bu kanser türleri ile olan ilişkisi bu hastalığı çok daha tehlikeli bir hale getirir.

Tedavi

Kedi lösemisi tedavisi için öncelikle hastalığın uzman veteriner hekim tarafından kesin olarak teşhis edilmesi gerekir. Teşhisin ardından hastalığın kedide neden olduğu sorunlara bağlı olarak tedavi şekillenir. FELV hastası kedilerin yaklaşık yarısında anemi yani kansızlık da görülür, kansızlık tedavisi, ağız enfeksiyonu tedavisi gibi hastalığın neden olduğu tüm sorunlara uygun tedaviler uygulanır.

Korunma

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi tüm viral hastalıklarda olduğu gibi kedi lösemisi konusunda da korumaya odaklanmak tedaviden çok daha mantıklıdır. Kedileri bu hastalıktan korumanın en etkili yolu tabi ki düzenli aşılamadır, ayrıca erkek kedileri kısırlaştırarak kavga etme, ısırılma riskini minimize etmek de lösemiden koruma konusunda son derece etkili bir önlemdir.

 

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven + four =

Loading…

Yorumlar

Caretta Caretta’nın Koluna Kancayla Pet Şişe Takıp Ölüme Terk Ettiler!

Köpekler Neden Eşyaları Gömer?