Kediler Kuyruklarını Neden Titretir?

Kuyruk kedilerin en önemli iletişim araçlarından biridir ve kedilerde kuyruk titretme birçok farklı anlama gelir.

Kediler Kuyruklarını Neden Titretir?

Eğer bir kedi ile birlikte yaşıyorsanız kedi dostunuzun iletişim kurma konusunda ne kadar başarılı olduğunu fark etmemiş olmanız imkansızdır. Gerçekten de kediler hem birbirleriyle, hem bizlerle hem de diğer hayvanlarla iletişim kurmayı hem severler hem de çok iyi başarırlar. Kedilerin iletişim kurarken miyavlamaktan çok beden dillerini kullandıkları da bir gerçektir ve kedilerin beden dillerinde en fazla yararlandıkları parçaları tabi ki kuyruklarıdır. Bir kedinin kuyruğunun duruşuna, hareketlerine bakarak içinde olduğu ruh hali hakkında fikir sahibi olmak hiç de zor değildir. Kedilerin kuyrukları ile yaptıkları hareketlerden biri de titretmedir. Peki, hiç düşündünüz mü kediler neden kuyruk titretir? Kedi dostlarımızın titreyen kuyrukları bizlere neler anlatır?

Kediler Kuyruklarını Neden Titretir?

Mutluluk

Genel kanı kedilerin sinirli olduklarında kuyruk salladığıdır ama söz konusu titretme olduğunda bunun altında yatan neden mutluluk da olabilir. Kedinizin kuyruğunu mutluluktan titrettiğini anlamanız pek de zor değildir, eve yeni geldiyseniz, yaş mama yiyorsa yani o anki durumda onu mutlu edecek bir şeyler yaşanıyorsa kedi dostunuz mutluluktan kuyruğunu titretiyor demektir.

Kediler Kuyruklarını Neden Titretir?

Sıkıntı

Kediler bazen sıkıldıklarında da kuyruklarını titretebilirler. Özellikle ortada bir neden yokken bir anda kuyruğunu titretmeye başladıysa bunun sebebi sıkılması olabilir. Hem sıkılıyor hem de endişeliyse de yine kuyruğunu titretebilir.

Kediler Kuyruklarını Neden Titretir?

Spreyleme

Ülkemizde halk arasında “siğime” olarak da bilinen spreyleme her ne kadar daha çok erkek kedilerle özdeşleştirilse de aslında dişi kediler de spreyleme yaparlar. Dişi ya da erkek kediniz duvara ya da herhangi bir nesneye örneğin su damacanasına, koltuk ayaklarına arkasını dönüp kuyruk titretiyorsa bu arkasındaki nesneye spreyleme yaptığı anlamına gelir. Kısırlaştırılan erkek kedilerde spreyleme büyük ölçüde azalmakla birlikte kısırlaştırılmış dişi ve erkek kediler de bazen kuyruk titreterek spreyleme yapabilir.

Kediler Kuyruklarını Neden Titretir?

Öfke

Kediler neden kuyruk titretir sorusunun yanıtlarından biri de öfke. Kedi dostlarımız öfkelendiklerinde de kuyruklarını titretebilirler, bu bizler için de bir uyarı niteliğindedir. Örneğin kedi dostunuzla oyun oynarken bir anda kuyruğunu titretmeye başlamışsa bu öfkelendiğini gösterebilir. Böyle bir uyarı ile karşılaştığımızda kedilerin üstüne gitmemek kesinlikle en doğrusudur.

Kediler Kuyruklarını Neden Titretir?

Huzursuzluk

Kediler de aynı bizler gibi çeşitli nedenlerle kendilerini huzursuz hissedebilirler. Alışkanlıklarına çok bağlı canlılar olan kediler için örneğin evdeki eşyaların yerinin değişmesi bir huzursuzluk sebebi olabilir. Bir kedi kendini herhangi bir nedenle huzursuz hissettiğinde de kuyruğunu titretebilir.

Kediler Kuyruklarını Neden Titretir?

Heyecan

Kedi dostlarımız genellikle “cool” olsalar da elbette bu hiç heyecanlanmadıkları anlamına gelmez 🙂 . Kediler de hem de bazen çok heyecanlanabilirler ve bu da kuyruk titretmelerine yol açabilir. Uçan bir kuş gördüğünde, evin içinde dolaşan bir sinek gördüğünde yani heyecanlanacağı bir şey gördüğünde, bir olay olduğunda kuyruğunu titretebilir kedi dostlarımız.

Kediler Kuyruklarını Neden Titretir?

Kedinin kuyruğunu neden titrettiği anlamanın en iyi yolu çevresel faktörleri gözlemlemektir

Yukarıda anlattıklarımız genel bilgiler, kedi dostunuzun kuyruğunu neden titrettiğini anlamanın en iyi yolu çevresel faktörleri gözlemlemektir. Kedinizin mutlu olacağı bir durumun içinde mi yoksa kızacağı, öfkeleneceği bir durumun içinde ki bulunduğunu anlamanız zor değildir, dolayısıyla kuyruğunu neden titrettiğini de net olarak anlayabilirsiniz.Yazımızı bitirirken bebek kedilerin yeni yürümeye başladıklarında yürürken kuyruklarının titremesinin normal olduğunu, hatta bu yüzden birçok insanın bebek kedileri “titrek kuyruk” diyerek sevdiğini ekleyelim 🙂 .

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kediler Kuyruklarını Neden Titretir?

Maltepe’de Kediyi Köpeklere Parçalatan Şahıslar Yakalandı

Kediler Kuyruklarını Neden Titretir?

Sibirya’da 18 Bin Yıllık Köpek Fosili Bulundu