Kediler Neden Geceleri Uyumaz?

Kediler uykuculukları ile tanınan canlılardır ve günün büyük kısmını uyuyarak geçirirler ancak gece olup da bizler uyuduğumuzda kedi dostlarımız uyanır ve coşmaya başlarlar, peki kediler geceleri neden uyumuyorlar?

Kediler Neden Geceleri Uyumaz?

Hayatını dünyanın en sevimli ve neşeli canlılarından biri olan kedilerle paylaşan herkes kedilerin gün boyunca horul horul uyuduğunu, geceleri ise aniden coşmaya başladığını bilir. Çoğumuz gece uyurken koşuşturan kedi dostumuz nedeni ile uyanmışızdır, peki kediler neden geceleri uyumaz?

Kediler gece avcısıdır

Kedilerin geceleri uyumamasının en önemli sebebi bu güzel canlıların gece avcıları olmasıdır. Kediler yarı gece aktif noktürnal hayvanlardır ve tüm noktürnal canlılar gibi gündüzleri dinlenerek geceleri ise avlanarak geçirirler. Evet, evlerde yaşayan kedi dostlarımız avlanmazlar ancak bu yapılarının değişmesi anlamına gelmez ve aynı doğada olduğu gibi evde de geceleri aktif olarak geçirirler. Yani kedilerin gece uyumaması gayet normaldir.

Kediler Neden Geceleri Uyumaz?

Kedilerin yeterli düzeyde egzersiz yapması gerekir

Ev kedilerinin hem geceleri uyuması hem de daha sağlıklı olması için gün içinde yeterli düzeyde egzersiz yapması önemlidir. Eğer kedinizin geceleri uyumasını istiyorsanız yapmanız gereken gün içinde onunla bol bol oynayarak egzersiz yapmasını ve yorulmasını sağlamaktır. Gündüz hareket eden, yorulan kediler geceleri uyurlar.

Kediler Neden Geceleri Uyumaz?

Evinizde haşere varsa bu kedinizin gece boyunca nöbet tutmasına neden olabilir

Kedilerin avcı canlılar olduğunu ve özellikle de geceleri avlandığını söylemiştik, eğer evinizde fare ya da böcek gibi haşereler varsa siz bu canlıların çıkardıkları sesleri duymasanız bile kedi dostunuz hem seslerini duyabilir hem de bıyıkları ile havada yarattıkları titreşimleri algılayabilir ve bu hayvanları avlamak için sabaha kadar nöbet tutabilir.

Kediler Neden Geceleri Uyumaz?

Kedilerin hiç uyumaması normal değildir

Kedi dostunuzun geceleri uyumaması bir sorun göstergesi değildir zira yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kediler gece aktif canlılardır. Ancak eğer kedi dostunuz sadece geceleri değil gündüzleri de uyumuyorsa bu kesinlikle normal bir durum değildir ve bu durumun altında yatan nedeni öğrenmek için mutlaka veteriner hekime başvurmanız gerekir.

 

 

 

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kediler Neden Geceleri Uyumaz?

Dalmaçyalı Köpekler Hakkında 8 İlginç Gerçek

Kediler Neden Geceleri Uyumaz?

Haluk Levent: “Haberlerde Can Kaybı Yok Deniyor Ormanda Yanan Hayvanların Canı Yok mu?