in , ,

Kediler Neden Yatağa Çiş Yapar Sorusunun Yanıtları

Hayatını kedilerle paylaşan birçok kişinin yaşadığı sorunlardan biri kedi dostunun yatağa çiş yapmasıdır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda kesinlikle kedinize kızmamanız gerekir çünkü kedilerde yatağa çiş yapma bazı sorunlar olduğunu gösterir.

Gecenin bir yarısı yatağınızda bir ıslaklıkla uyanmak doğal olarak gecenizi bir kabusa çevirebilir, ya da yorgun şekilde sıkı bir uyku çekmek için kendinizi yatağa attığınızda yatağın ıslak olduğunu fark etmek hayallerinizi suya düşürebilir. Birçok kedi insanı buna benzer anları yaşıyor çünkü kedi dostlarımız bazen yatağa çiş yapıyor. Eğer siz de bu durumu yaşayanlardansanız yapmanız gereken son şey kedi dostunuza bu davranışı için kızmak, çünkü kedilerin yatağa çiş yapmasının altında psikolojik ya da fiziksel çeşitli sorunlar yatabiliyor, dolayısıyla kedinin bu davranışının altındaki nedeni öğrenmek yerine ona kızmak durumun daha kötü bir hale gelmesini sağlamaktan başka bir işe yaramıyor.

Kedim yatağa çiş yapıyor diyor ve bu davranışın altında yatan nedenlerin neler olabileceğini merak ediyorsanız yanıtları yazımızda bulacaksınız.

Kum kabının konumu yanlış

Kedilerin yatağa çiş yapmasının altında kum kabı sorunları yatabiliyor. Kum kabı sorunu denilince çoğu kişinin aklına kumun pis olması geliyor ve “ben kum kabını düzenli temizliyorum” diye düşünüyor. Oysaki kum kabı sorunları yalnızca kumun kirli olması ile sınırlı değil. Kediler için kum kabının nerede durduğu da çok önemli, kediler tuvaletlerini yaparken mahremiyete de önem veriyorlar ve kum kabının evin hareket olan ya da gizli bir köşe yerine ortalık olarak tanımlanabilecek bir yerinde durması da kedileri rahatsız edebiliyor ve bu da kedilerin yatağa çiş yapmasına yol açabiliyor.

Kediler Neden Yatağa Çiş Yapar Sorusunun Yanıtları

Birden fazla kedi aynı kum kabını kullanıyor

Kedilerin hiç hoşlanmadığı şeylerden biri başka bir kedi ile aynı kum kabını kullanmak. Eğer birden çok kedi dostunuz varsa ve sadece bir kum kabı bulunuyorsa bu da kedilerinizin yatağa çiş yapmasının altında yatan neden olabilir.

Kediler Neden Yatağa Çiş Yapar Sorusunun Yanıtları

Yanlış kum seçimi

Kediler kum konusunda da oldukça seçiciler ve kullandığınız kum kedi dostunuzun hoşuna gitmiyor olabilir o da bu nedenle çişini yatağınıza yapmayı tercih edebilir. Bunun için farklı kedi kumları alıp deneyerek kedi dostunuzun hangi kumu sevdiğini bulmanız en doğru çözüm yolu.

Kediler Neden Yatağa Çiş Yapar Sorusunun Yanıtları

Evde yaşanan değişimler

Yeni bir bebek sahibi mi oldunuz? Ya da eve yeni biri taşındı, belki de yeni bir kedi ya da köpek evlat edindiniz, taşındınız. Bu ve bunlar gibi evde yani kedinin hayatında, rutininde değişikliklere neden olan etkenler kedilerin kendini çok stresli hissetmesine yol açabiliyor ve bunun bir yansıması da kedinin yatağa çiş yapması olabiliyor.

Kediler Neden Yatağa Çiş Yapar Sorusunun Yanıtları

Hastalıklar

Kediler bazen de hasta olduklarında bu davranışı sergileyebiliyor. Özellikle kedilerde görülen bir alt üriner sistem hastalığı olan idiopatik sistit kedilerin yatağa çiş yapmasına yol açabiliyor. Kısaca idrar kesesi duvarında ortaya çıkan yangı olarak tanımlayabileceğimiz bu hastalığın nedeni kesin olarak bilinmiyor ancak strese bağlı olarak geliştiği düşünülüyor. Ayrıca bazı başka fiziksel hastalıklar da kedilerin yatağa çiş yapmasını tetikleyebiliyor. Bu nedenle eğer kedi dostunuz yatağınıza çiş yapıyorsa bir veteriner hekime danışmanızda fayda olduğu kesin.

 

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 2 =

Loading…

Yorumlar

İç Parazitlerin Köpeklere Zararları

Yanlış Beslenme Kedilerin Hastalanmasına Neden Oluyor