in ,

Kedilerde Güneş Alerjisi Cilt Kanserine Dönüşebiliyor

Halk arasında güneş alerjisi olarak bilinen güneş dermatiti özellikle beyaz ve açık renkli kedilerde ciddi sorunlara yol açabilme potansiyeli taşıyan bir hastalık.

Kedilerin güneşe karşı alerjisi olabileceği çoğu kişinin aklının ucundan bile geçmiyor, bunun sebebiyse kedilerin tüylü olması ve tüylerin ciltlerini güneşten koruyor oluşu. Elbette bunun çok yanlış bir düşünce olduğunu söyleyebilmek mümkün değil, gerçekten de tüyleri kedilerin cildini güneş ışınlarından koruyor ancak söz konusu özellikle beyaz ve açık renkli kediler olduğunda bu koruma yetersiz kalabiliyor. Kedilerde güneş alerjisi ya da diğer ismi ile güneş dermatiti bu nedenle özellikle açık renklerde tüye sahip kedilerde görülüyor. Kedilerde güneş alerjisini kesinlikle ciddiye almak gerekiyor zira alerji sebebiyle ortaya çıkan lezyonlar cilt kanserine dönüşebilme riski taşıyor.

Güneş alerjisi az tüylü bölgeleri daha çok etkiliyor

Kedilerde güneş dermatiti başta beyaz ve açık renkli kedilerde görülse de elbette her renk kedide ortaya çıkabiliyor ve kedilerin özellikle az tüylü olan kulak, kulak kenarları ve burun üstlerinde lezyonlara neden oluyor.

Belirtiler

Kedilerde güneş alerjisi belirtileri içinde şunlar sayılabilir;

  • Erken safhalarda ciltte pembelik
  • Ciltte pullanma
  • Tüy dökülmesi
  • İlerleyen safhalarda kabuklanma
  • Kulaklarda kaşıntı
  • Etkilenen bölgelerde lezyonlar ve bazen kanamalar

Eğer kedinizde özellikle de güneşin yoğun olduğu yaz aylarında bu belirtilerden bir ya da bir kaçı varsa en kısa sürede veteriner hekime gitmeniz gerekiyor.

Güneş dermatiti ilerlediğinde skuamöz hücreli karsinoma neden olma riski yüksek

Cilt kanseri yine başta beyaz kediler olmak üzere kedilerde en sık görülen kanser türlerinden biri ve güneş dermatiti tedavi edilmediği takdirde  skuamöz hücreli karsinom isimli tümörlere yani kansere neden olabiliyor. Bu nedenle kedi dostunuzda güneş alerjisi belirtilerini ciddiye almanız ve zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmanız büyük önem taşıyor.

Kedileri güneşten korumak gerekiyor

Kedilerde güneş alerjisi olmaması, eğer varsa durumun kötüleşmemesi için güneşten korunmalarını sağlamak gerekiyor. Hele de beyaz bir kediniz varsa güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde dışarıya çıkmasını engellemeniz son derece önemli. Ayrıca eğer kedi dostunuz dışarı çıkmıyor, pencere kenarında güneşlenmeyi seviyorsa yine öğle saatlerinde pencere kenarında güneşlenmesini de önlemeniz gerekiyor.

 

 

 

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × two =

Loading…

Yorumlar

Okan Üniversitesi Kampüsünden Alınan Portakal Köpek Nerede?

Pati Birliği İlk Etkinliğini Beykoz’da Gerçekleştirdi