Kedilerde Kan Grubu Var Mı?

Kedilerde Kan Grubu Var Mı?

Kan grubu, kandaki antikorlara bakarak belirlenen bir sınıflandırma sistemedir. İnsanlardan 8 kan grubu vardır. Ve gerekli zamanlarda insanlar kan grubu uyumlu ise birbirlerine kan verebilir. Peki ya kediler?

Tıpkı bizlerin olduğu gibi kedi dostlarımızın da acil kan ihtiyacı olabiliyor. Peki kedilerin kan grubu var mıdır? Kedilerde kan nakli olabiliyor mu?

Kedilerde Kan Grubu Var Mı?

Kedilerin de tıpkı insanlar gibi kan grubu vardır. A,B ve AB olmak üzere kedilerde 3 tür kan grubu vardır. En yaygın kan grubu A grubudur. AB kan grubu ise çok nadir görülen bir kan grubudur.

Kedilerde Kan Grubu Var mı? Kedilerde Kan Grubu Var Mı?

Tıpkı bizlerde olduğu gibi kedilerde de kan verici ve alıcın kan grubu aynı olamalıdır. Aksi ölümle sonuçlanabilecek sorunlara sebep olabilir.

Kedi ırkları kan grubunu belirleyebilir

Bazı safkan kedilerin kan grupları büyük ölçüde aynı oluyor.

Siyam kedileri genellikle A grubu kana sahip olurken; British Shorthair Egzotik Shorthair, Van kedisi, Ankara kedisi gibi ırklar B grubu kana sahipler. Bengal, Scottish Fold, Sfenks ırkına ait kediler nadir görülen AB kan grubuna sahip olabiliyor.

Kedilerde Kan Grubu Var Mı?

Kaynak: Catster

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

Kedilerde Kan Grubu Var Mı?

Kuraklık Nedeniyle Sahiplerinin Barınaklara Terk Ettiği Yavru Köpekler Yarına Kadar Yeni Bir Yuva Bulunamazsa ‘Uyutulacak’

Kedilerde Kan Grubu Var Mı?

Vurduğu Boz Ayı Yavrusunu Yolda Sürükledi!