in

Kedilerin Ağzı Neden Açık Kalır?

Her kedi insanı kedi dostunun aniden ağzının açık kaldığına şahit olmuştur ve bu davranışı genellikle gülerek karşılamıştır. Gerçekten de aniden ağzı komik bir surat ifadesi eşliğinde açık kalan kediler gülünesidir ancak bu hareketin altında yatan çok makul bir neden vardır.

Kedi dostunuz karşınızdaki koltukta otururken aniden ağzını açıyor ve komik bir surat ifadesi ile öylece kalakalıyor, bu durumla her kedi insanı defalarca karşılaşmıştır ancak her kedi insanı bu hareketin nedenini bilmez. Bizlere komik ve genellikle anlamsız gelen bu hareket aslında kediler için gayet mantıklıdır çünkü onların bizlerde olmayan, daha doğrusu olduğu ama zamanla köreldiği düşünülen bir cevheri vardır; Jacobson organı. Yalnızca kedilerde değil birçok hayvanda bulunan Jacobson organının işlevi feromon ismi verilen ve aynı türden olan bireyler arasında haberleşmeye yarayan kimyasalları ve diğer kokuları analiz etmektir. Jacobson organı kedi dostlarımızın önemli bir parçasıdır ve kediler için gayet faydalıdır.

İşte kedilerin komik bir surat ifadesinin eşlik ettiği açık kalan ağızlarının ardındaki sırlar.

Jacobson organı 1813’te keşfedildi

Jacobson organı önce Frederik Ruysch tarafından keşfedilse de esas keşfeden olarak Ludwig Jacobson kabul ediliyor. Ludwig Jacobson 1813 yılında hayvanlarda koku almaya yardımcı olan bu duyu organını keşfediyor ve organ Jacobson adı ile anılıyor.

Feromon kedilerin sosyal yaşamında büyük önem taşır, feromonlar sayesinde kediler diğer kedilerin cinsiyetini, çiftleşmeye hazır olup olmadığını anlarlar. Yani feromonlar kedilerin sosyal yaşamlarının yanı sıra nesillerinin sürmesi konusunda da rol oynarlar. Jacobson organı birçok farklı kokuyu analiz etmekle birlikte özellikle feromon analizi görevini yürütür.

Kediler ilginç bir koku yakaladıklarında ağızları açık kalır

Kediler ilginç bir koku aldıklarında bu kokuyu Jacobson organından da faydalanarak tanımlaya çalışırken ağızları açık kalır. Yani bizlere komik gelen aniden açık kalan ağızları aslında çevredeki ilginç bir kokuyu tanımlamaya çalıştıkları anlamına gelir. Kediler özellikle diğer kediler tarafından bırakılan idrarı kokladıklarında bu şekilde kalırlar ama bu tabi ki sadece idrar kokladıklarında Jacobson organından faydalandıkları anlamına da gelmez.

 

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 − 10 =

Loading…

Yorumlar

Tatlandırıcılı Çiklet Ve Yiyeceklerin Köpeğinizi Öldürebileceğini Biliyor Musunuz?

Şahini Ayağından Ağaca Bağlayıp Ölüme Terk Ettiler