Kendi Kanıyla Tedavi Olan ‘Tomi’ Ötenaziden Kurtuldu

Kendi Kanıyla Tedavi Olan ‘Tomi’ Ötenaziden Kurtuldu
Ağzındaki rahatsızlık nedeniyle dili kopma noktasına gelen ve bazı veterinerlerce acı çekmemesi için ötanazi kararı verilen İngiliz Cocker cinsi köpek, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’nde kendi kanından elde edilen sıvının diline enjekte edilmesiyle sağlığına kavuştu.

ötenazi-ajanimo2 Kendi Kanıyla Tedavi Olan ‘Tomi’ Ötenaziden Kurtuldu

Samsun’un İlkadım ilçesinde yaşayan Mustafa Harmancıoğlu, yaptığı açıklamada, ‘Tomi’ adlı köpeğinin ağzındaki rahatsızlık nedeniyle dilinin parçalanarak kopma noktasına geldiğini söyledi.

Köpeğini birçok veteriner hekime götürmesine rağmen, hastalığının düzelmediğini aksine daha da ilerlediğini belirten Harmancıoğlu, “Köpeğimin acı çekmemesi için veterinerler ötanazi kararı verdi. Ancak son çare olarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’ne getirdim. Burada uygulanan tedavi yöntemiyle köpeğim bir hafta içinde tamamen iyileşti. Çok mutluyum” dedi.

“Kendisinden Alınan Kanla Hayata Tutundu”

OMÜ Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Yücel Meral ise fakülte olarak ilk kez böyle bir yöntem uyguladıklarını belirterek, “Köpek bize geldiğinde bir aydır hastaydı. Dili tamamen kopma noktasına gelmiş ve çürümeye başlamıştı. Beslenemeyen köpeği acil olarak tedavi altına aldık. Köpekten alınan bir enjektör kanı işleyerek, içindeki trombositten zengin sıvısını dilin çeşitli bölgelerine enjekte ettik. Uygulamanın ardından köpek üç gün içinde iyileşme göstermeye başladı. Bir hafta içinde de tamamen iyileşti. Daha önce bu tarz uygulamalar sadece doku üzerinde gerçekleştiriliyordu. Ancak bir organ üzerinde ilk kez denedik ve büyük bir başarı sağladık” diye konuştu.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kendi Kanıyla Tedavi Olan ‘Tomi’ Ötenaziden Kurtuldu

Down Sendromlu Sadie’nin Hayatını Kurtaran Köpek Hero

Kendi Kanıyla Tedavi Olan ‘Tomi’ Ötenaziden Kurtuldu

Kedi ve Köpeklere Mama Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?