Köpeğiniz Salyangoz Yerse Ne Olur?

Salyangozlar hem şehirlerde hem de kırsalda bolca bulunan sevimli canlılardır ve meraklı, oyuncu köpek dostlarımız salyangoz yemeye pek meraklıdır, peki köpek dostunuz salyangoz yerse ne olur? Ya da diğer bir deyişle salyangoz yemek köpekler için zararlı mıdır?

Sonbahara girdik yani yağmur mevsimi başladı, yağmur demek salyangoz demektir çünkü bu küçük canlılar suyu çok severler ve yağmur yağınca ortaya çıkarlar. Köpek dostlarımızı gezdirdiğimiz parklar başta olmak üzere her yerde karşılaştığımız salyangozlar çoğu zaman köpeklerin ilgisini çeker ve bazen meraktan, bazen oyun olsun diye köpekler salyangoz yerler. Peki, salyangoz yemenin köpeklere bir zararı var mı?

Köpeğim salyangoz yedi diyor ve salyangoz yemenin köpek dostunuza bir zararı olup olmadığını merak ediyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız.

Ülkemizde bulunan salyangozlar zehirli değil

Türkiye’de ve Avrupa’nın diğer ülkelerinde bulunan salyangozlar zehirli değildir. Dünyanın en zehirli salyangozu koni salyangozudur ve bu salyangoz türü denizde yaşar. Ama bu bilgi salyangoz yemenin köpekler için herhangi bir riski olmadığı anlamına da gelmiyor tabi ki.

Köpeğiniz Salyangoz Yerse Ne Olur?

Salyangozlar köpeklere akciğer kurdu bulaştırabilir

Salyangozlar toksik yani zehirli değildir ama köpekler için zehir kadar ciddi bir risk taşırlar; akciğer kurdu. Salyangozlar akciğer kurdunun ara konağıdır ve bir köpek salyangoz yediğinde bu ölümcül paraziti alabilir. Köpeğin damarlarına yerleşen parazitlerin olgunları, larvaları hatta yumurtaları damarlarda tıkanmalara yol açabilir ve bunlar beraberinde kalp yetmezliği, dolaşım bozukluğu, akciğer sorunları gibi birçok ölümcül olabilecek durumu getirebilir.

Köpeğiniz Salyangoz Yerse Ne Olur?

Salyangoz kabukları köpeklerin sindirim siteminde yaralanmalara neden olabilir

Salyangoz yemenin köpeklere verebileceği olası bir zarar da kırılan kabukların sindirim sisteminin herhangi bir yerinde yol açabileceği yaralanmalardır. Bu yaralanmalar ağız içinde, yemek borusunda, midede ya da bağırsakta olabilir ve kimi zaman ciddi sorunlara neden olabilir.

Köpeğiniz Salyangoz Yerse Ne Olur?

Bir risk de salyangoz ateşidir

Salyangoz ateşi olarak da bilinen Schistosomiasis hastalığı da bir diğer risktir. Her ne kadar bu hastalığın esas bulaşma şekli salyangozların içinde gezindiği suların içilmesi olsa da bu salyangoz yiyerek asla bulaşmayacağı anlamına gelmez. Salyangoz ateşi köpeklerde kanlı dışkı, ishal, kusma gibi belirtilere, karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi ölümcül sorunlara neden olabilir.

Köpeğiniz Salyangoz Yerse Ne Olur?

Metaldehit zehirlenmesi

Zehirlenme de nereden çıktı, hani salyangoz zehirsizdi diyor olabilirsiniz, evet salyangozlar köpekler için zehirsizdir ancak birçok bahçe sahibi bahçesindeki bitkileri salyangozlardan korumak için bitkilerin diplerine methadehit tabletleri koyar ve methaldehit ile zehirlenmiş salyangoz yeme ya da salyangozu yerken etrafındaki methaldehit tabletlerini yeme, yalama gibi nedenlerle köpekler zehirlenebilir. Yeri gelmişken köpeğinizde dolaşırken yeşil, mavi ya da pembe renkli garip parçalar görürseniz bunlar büyük ihtimalle methaldehit tabletleridir ve köpeğinizi hemen oradan uzaklaştırmanız, ayrıca etraftaki diğer kedi ve köpekleri korumak için bu tabletleri toplayıp kedi ve köpeklerin ulaşamayacağı bir şekilde paketleyip atmanız gerekir.

Köpeğiniz Salyangoz Yerse Ne Olur?

Bunlar methaldeit tabletleridir ve sadece salyangozlar için değil kedi ve köpekler için de ölümcüldür!

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

Sokaklarda Keman Çalarak Kedi Evi Yaptıran 11 Yaşındaki Koca Yürekli Tuana

Sokaklarda Keman Çalarak Kedi Evi Yaptıran 11 Yaşındaki Koca Yürekli Tuana

Köpeğiniz Sık Mı Gaz Çıkartıyor?

Köpeğiniz Sık Mı Gaz Çıkartıyor?