Köpek ‘Minik’ 108 Yıl Önce Binlerce Arkadaşının Ölüme Terk Edildiği  Adaya Gitti

Köpek ‘Minik’ 108 Yıl Önce Binlerce Arkadaşının Ölüme Terk Edildiği Adaya Gitti

Köpek Minik, 108 yıl önce 3 Haziran günü İstanbul’un çeşitli semtlerinden toplanan 80 bin köpeğin bir vapura bindirilerek ıssız Sivriada’ya gönderilişini Hayırsız Adaya giderek andı.

‘Hayırsız Ada’ olarakanılan adada 1910’da korkunç bir köpek katliamı yaşanmıştı… Dönemin Belediye Başkanı Suphi Beysoyundu’nun talimatıyla on binlerce köpek İstanbul sokaklarından toplandı. Köpek toplama ekipleri tarafından özel kerpetenlerle yakalanan hayvanlar önce sahil semti Tophane’ye getirildi. Ardından 3 Haziran tarihinde teknelerle Sivriada’ya götürüldüler.
Başta hayvanlara günde iki defa su ve ekmek götürmek için kayıkçılar görevlendirilmişti. Ancak birkaç yıl sonra Balkan Savaşı nedeniyle yapılan bütçe kesintileriyle bu uygulama son buldu. Aç ve susuz kalan 80 bin hayvan birbirini yemek zorunda kaldı. Köpeklerin çaresiz havlayışları uzun süre Anadolu Yakası sahillerinden işitildi.

Tarihin Yüz Kızartan Köpek Sürgünü: Hayırsız Ada’da Ölüme Terkedilen 80 bin Köpeğin Hikayesi

Köpek ‘Minik’ 108 Yıl Önce Binlerce Arkadaşının Ölüme Terk Edildiği  Adaya Gitti

İşte bu trajedinin 108’inci yıldönümünde bir grup hayvansever adaya ‘anma çıkarması’ gerçekleştirdi. Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) üyeleri ve köpek Minik, adaya bayrak astı.

Köpek ‘Minik’ 108 Yıl Önce Binlerce Arkadaşının Ölüme Terk Edildiği  Adaya Gitti Hayvanseverler, “Türkiye’nin ayıplarından biridir bu” diyerek gözyaşı döktü. HAYTAP Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat, Hürriyet’e şu açıklamayı yaptı: “O dönem katledilen köpeklerin anısına, ‘Torunlarınızın takipçisiyiz’ demeye geldik. 3 Haziran sembolik bir tarih. 1910’da buraya ilk defa geri dönmemek üzere İstanbul’un köpekleri gönderildi. Aradan 100 yıla yakın zaman geçmiş olmasına rağmen sadece İstanbul’daki belediyeler değil, Türkiye’nin her yerindeki belediyeler sokağımızın hayvanlarını hâlâ şehrin banliyölerine atıyorlar. Bugün Kemerburgaz’a, Silivri’ye, Çatalca’ya atıyorlar. Kötü gelenek halen devam ediyor. O dönemdeki gibi bir yerlere atarak hayvanlardan kurtulabileceklerini sanıyorlar. O dönem 80 bin köpek gönderilmiş ama İstanbul’da hâlâ köpekler var. Demek ki bu yöntem çözüm değil.”

Kaynak: Hürriyet

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

Köpek ‘Minik’ 108 Yıl Önce Binlerce Arkadaşının Ölüme Terk Edildiği  Adaya Gitti

Vücuduna ‘Bedava’ Yazılarak Bir Kafes İçinde Parka Terk Edildi

Köpek ‘Minik’ 108 Yıl Önce Binlerce Arkadaşının Ölüme Terk Edildiği  Adaya Gitti

Carettaların Çiftleşme Döneminde ‘Sessizlik’ Uyarısı