in

Köpeklerde Mevsimsel Tüy Dökme

Sonbaharın gelmesi ile birlikte köpek dostlarımız da tüy dökme mevsimine girmiş bulunuyor. Köpeklerde mevsime bağlı tüy dökme yeni mevsim için uygun tüylerin çıkması ile birlikte kendiliğinden kesiliyor.

Köpek dostlarımız yıl boyunca belirli miktarda tüy dökerler ancak bahar ayları geldiğinde döktükleri tüy miktarında ciddi bir artış görülür. Bu zamanlarda köpeklerde tüy dökme normaldir, köpek dostlarımız yaz ve kış aylarında mevsim koşullarına uygun tüyler çıkarırlar ve mevsim dönümlerinde yani bahar aylarında eski mevsim için çıkarttıkları tüyleri dökerek yeni mevsime yeni tüyler çıkararak hazırlık yaparlar.

Sonbaharda yazlık tüyler gider yerine kışlık tüyler gelir

İçinde bulunduğumuz sonbahar aylarında köpekler yazlık ince tüylerini dökerler ve yerine kışlık daha kalın tüyleri çıkartırlar. Köpeklerin yazlık ve kışlık kürkleri arasındaki tek fark tüylerin kalınlığı da değildir, yazın kürkleri daha seyrek tüylerden oluşurken kışlık kürkleri hem daha kalın hem de daha sık tüylerden oluşur.

Köpeklerde tüy dökme

Tüm ırklar mevsim geçişlerinde tüy döker

Köpeklerde mevsimsel tüy dökme her ırk köpekte görülür. Elbette uzun tüylü ırkların döktüğü tüy miktarı çok daha fazladır. Örneğin Golden Retriever gibi uzun ve bol tüylü ırklar mevsim geçişlerinde çok daha fazla miktarlarda tüy dökerler.

Köpeklerde tüy dökme

Köpekleri düzenli taramak önemlidir

Köpeğiniz ister kısa ister uzun tüylü bir ırk olsun düzenli taramanız hem tüy sağlığı açısından önemlidir hem de dökülen tüyleri toplamanızı sağlar. Köpek dostunuzu yalnızca mevsim geçişlerinde yani çok tüy döktüğü dönemlerde değil yıl boyunca taramanız gerekir, böylece tüylerinin daha sağlıklı olmasını sağlarken kürkündeki ölü tüylerden de kurtulmasına yardımcı olursunuz.

Köpeklerde tüy dökme

Köpek dostunuz sürekli aşırı tüy döküyorsa bu normal değildir

Evet, köpeklerin mevsim geçişlerinde çok tüy dökmesi normaldir. Ancak söz konusu yıl boyunca aşırı tüy dökmeyse bunu normal kabul etmek mümkün değildir. Köpeklerde aşırı tüy dökmenin sebepleri arasında beslenme hataları, stres, bazı cilt hastalıkları sayılabilir. Bu nedenle eğer köpek dostunuz yılın on iki ayı boyunca çok tüy döküyorsa bir veteriner hekime danışmanız en doğrusudur.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 + 18 =

Loading…

Yorumlar

Köpeğe Eziyet Eden Zanlıya ‘99 Soruda Hayvan Hakları’ Okuma Şartıyla Af

Yoksa Kedi Dostunuz Obsesif Kompülsif Bozukluk mu Yaşıyor?