in

Kuş Ölümlerini Engellemek için Rüzgar Santrali Türbin Kanatlarını Boyadılar

Denizli’de merkezi bulunan Bereket Enerji Grubu, rüzgar santrallerinde kuş ölümlerini önlemek amacıyla türbin kanatlarını mor renge boyadı. Bilimsel araştırmalarda kuşların ve böceklerin en az ilgisini çeken renklerin mor ve gri olduğunun tespit edilmesi üzerine Grup, Yalova ve Uşak’taki santrallerdeki 72 türbinin kanatlarını mora boyayarak kuş ve böcek ölümlerinin önüne geçti.

Merkezi Denizli’de bulunan Bereket Enerji Grubu, ilk etapta Uşak’taki rüzgar santrallerinin türbin kanatlarını gri renge boyadı. Ancak bulutlu havalarda uçak ve helikopterlerin görüşünü engellediği ve risk oluşturabileceği düşüncesiyle bu renkten vazgeçildi ve kanatlarda mor renk tercih edildi.

Bu uygulamadan sonra 36 türbinde hiçbir kuş ölümüne rastlanmadı. Bunun üzerine, Yalova’daki santrallerde de aynı yönteme başvurularak türbin kanatları mor renge boyandı. Burada da kuş ölümlerinin görülmemesi dikkat çekti.

Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, rüzgar santrallerinin kuş ölümlerine neden olduğu yönündeki iddialara karşı bilimsel araştırma yaparak kuşların, böceklerin ilgisini en az gri ve mor renklerin çektiğini tespit ettiklerini ve türbin kanatlarını mor renge boyadıklarını anlattı.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 + 7 =

Loading…

Yorumlar

Ölen Kuzusunu Otomobilin Üzerinde Taşıdı

İnsanların Acıması Yokmuşta, Hayvanların Varmış be Baba