in

Man Adası’nın Sevimli Sakinleri Kuyruksuz Manx Kedileri

Dünya üzerindeki birçok kedi ırkı arasında farklı özelliği ile öne çıkan Man Adası’nın kuyruksuz kedileri

Man Adası‘nın sevimli sakinlerinden olan kuyruksuz Manx kedileri kuyruksuz olma özellikleri ile dikkat çekiyor. Dünya üzerindeki pek çok kedi ırkı grubun içinde yer alan Manx’ler, kuyruksuz aman şirin görüntülerinin yanında pek çok ilginç özelliğiyle de öne çıkan bir ırktır.

Manx’ların kökeninin 1700′lerde Britanya ve İrlanda arasında kalan İrlanda denizinde yer alan isle of Mann denilen bölgeye dayandığını gösteren kaynaklar çoğunluktadır.

Büyük bir olasılıkla, diğer kediler gibi gemilerde fare ve benzeri kemirgenleri yok etmesi için beslenirken dünyaya yayılmış olabilirler.

Kuyruğunun nasıl kaybolduğu ile ilgili Nuh’un gemisinin kapılan kapanırken son anda kuyruğunun sıkıştığını anlatan efsaneler olsa da; tabii ki gerçek olan zamanla uğradığı genetik mutasyon sonucu kuyruksuz bir hale dönüştüğüdür.

Man Adası’nın mutasyona uğramış bu sevimli sakinleri Manx kedilerin, kuyruksuz olmaları herhangi bir denge sorununa neden olmaz. Aksine oldukça dengeli bir vücut yapıları vardır.

Kuyruksuz olmaları herhangi bir denge sorunu yaşatmamasına rağmen mutasyona uğramaları sebebi ile birçok problem yaşarlar. Manx Sendromu olarak bilinen hastalığa göre, kuyruksuzluk geni omurgayı çok fazla kısaltır. Bu ise omuriliğin hasar görmesine yol açar. Yapılan bir araştırmaya göre, Manx Kedilerinin %20’sinde bu hastalık görülür. Bu hastalığa en çok “Tamamen kuyruksuz” sınıfındaki kediler yakalanmaktadır.

MAN ADASI NEREDE?

Man Adası, İrlanda Denizi’nde, İrlanda ile İngiltere arasında bulunan küçük bir ada, tahmini nüfusu 81 bindir. İngiltere’ye bağlı olan krallık 1765 yılında kurulmuştur.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − 12 =

Loading…

Yorumlar

Simav’ın Rengarenk Kuş Evleri

Megastar Tarkan’dan Sokak Hayvanlarına Büyük Destek