https://www.ajanimo.com/wp-content/uploads/2016/09/mersinbalık1.jpg

Mersin’de Toplu Balık Ölümleri Devam Ediyor

Mersin’in Tarsus İlçesinde Seyhan Nehri’nin denize döküldüğü kesimde binlerce ölü balık sahile vurdu. Yetkililer, sahile vuran balıkların alınmaması için vatandaşları uyardı.

mersinbalik1 Mersin’de Toplu Balık Ölümleri Devam Ediyor

Mersin‘in Tarsus ilçesinde Seyhan Nehri‘nin denizle buluştuğu noktadaki toplu balık ölümleri, son birkaç aydır 4’ncü kez tekrarlandı. Binlerce balık sahile vururken, ölümlerin devam etmesi köylüler ve çevreciler tarafından endişe ve üzüntü ile karşılandı. Tarsus İlçesi’ne bağlı Baharlı Mahallesi yakınlarında Seyhan Nehri’nin denizle birleştiği noktada binlerce balık nedeni bilinmeyen bir şekilde ölerek sahile vurdu.

mersinbalik2 Mersin’de Toplu Balık Ölümleri Devam Ediyor

Aldığı ihbar ile Baharlı Mahallesinde denize döküldüğü noktaya giden Tarsus Avcılar Kulübü Başkanı ve Fahri Av Müfettişi Tufan Dokucu, sahile vuran ölü balıklar olayının artarak devam ettiğini ve ortaya çıkan manzara karşısında hayli üzüldüklerini söyledi. Her dönem olduğu gibi bu dönemde de Seyhan Irmağı’na karışan zehirli atıkların toplu balık ve deniz canlılarının ölümüne neden olduğunu öne süren belirten Dokucu, konuyu yetkililere bildirdi.

Balık ölümlerinden haberdar olan CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ise, Dokucu ile buluşarak bilgi aldı. Gördüğü manzaranın içler acısı olduğunu ifade eden Atıcı şöyle devam etti: “Bütün Mersinlilerin, Tarsusluların yüreğini yakan bir manzara, milyonlarca Kefal Balığı şu anda bu sahili doldurmuş durumda. Bunun nedenini araştırdığımızda, köylüler benzer manzaranın 4 aydır yaşandığını söylüyor. Özellikle bu işle ilgilenen doğa dostları, çevreciler, Adana’da bulunan birçok atık su arıtma tesisinin çalıştırılmadığını ve balıkların bu nedenle öldüğünü söylüyor. Bu son derece vahim bir iddiadır. Aslında iddia olmaktan öte bir tespit haline gelmiştir. Çünkü buradaki doğa dostları balık ölümlerini böyle görünce, kendi ceplerinden ödedikleri paralar ile tahliller yaptırmışlar. Bu tahlil sonuçlarında Adana’daki arıtma tesisinden, sözüm ona arıtılmış suyun bırakın içilmeyi el bile değmeyecek kadar kirli olduğuna dair raporları almışlar. Bu raporları Tarsus Kaymakamlığına, Mersin Valiliğine, Adana’daki yetkililere vermelerine rağmen hiçbir işlem yapılmamış. Burada milyonlarca balığın öldüğünü gözümüzle görüyoruz”

mersinbalik3 Mersin’de Toplu Balık Ölümleri Devam Ediyor

“Bu Olayın Peşini Bırakmayacağız”

Mersin Milletvekili olarak işin peşini bırakmayacağını kaydeden Atıcı şunları söyledi: “Bu işin izini sürüp nereye kadar gidiyorsa peşinden gideceğim. Neden arıtma tesisi çalıştırılmaz? Çünkü arıtma tesisinin çalışması için para gerekiyor. Zaman, zaman küçük akıllılar para hırsıyla bu arıtma tesisini çalıştırmayıp sözüm ona kar ettiklerini düşünüyorlar ama hem doğaya hem insan sağlığına çok ciddi zarar veriyorlar. Bu işin sorumluları Çevre ve Şehircilik Bakanlığından başlamak üzere bu denetimleri yapmadıkları için Adana ve Mersin Valiliği başta olmak üzere Adana ve Mersin Büyükşehir Başkanlıkları başta olmak üzere işin ucu nereye gidiyorsa kime dayanıyorsa, ne oluyorsa olsun peşini bırakmayacağız. Bu balık ölümlerinin kesinlikle önüne geçeceğiz. Buradan Mersin ve Tarsus halkının da bizimle birlikte bu mücadelede var olduklarını biliyoruz onları da bize desteğe çağırıyoruz. Bunu yapanlar katildir, bu katillerden kesinlikle hesap soracağız. Bu katillerinden öldürdüğü milyonlarca balığın, öldürdüğü onlarca kaplumbağanın hesabını sormak da benim boynumun borcu olsun”

Kaynak: Birgün

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mersin’de Toplu Balık Ölümleri Devam Ediyor

Ben-Hur ve Hayvan Hakları

Mersin’de Toplu Balık Ölümleri Devam Ediyor

Putin’in Köpeği ‘Konni’nin Tasması Avrupa Pazarına Sürülecek